„Projekt s přemostěním nepočítal. Můstek přes Hůrecký potok, vytékající z lesa a u Markovy vily pod silnicí ústící do rybníka, je ale v havarijním stavu. Stavbu jsme kvůli tomu pozastavili. Dodatečně navržená možnost řešení, včetně úpravy koryta, by nás vyšla na šest set tisíc, a to je moc. Teď jsme obdrželi i další nabídku, dílčí, s cenovým odhadem nákladů přesahujícím tři sta tisíc. Zatím ale řešení ještě dále hledáme,“ uvedl starosta Miroslav Vild.

Jinak je chodník v 520metrové délce, vedoucí od hotelu obcí dolů, po směru jízdy na Prahu, hotový. Celek, i s opravou kanalizace v daném úseku, vyšel na 3 miliony 200 tisíc korun. Z toho chodníky stály přes dva miliony. „Vpodstatě jsme na to dostali od státu deset procent ceny. Dotaci jsme nezískali, ale kraj nám alespoň loni v prosinci, na počátku akce, z Programu obnovy venkova převedl na účet tři sta tisíc,“ vypočítával starosta. Nyní zbývá stavbu zkolaudovat a vyřešit zádrhel s přemostěním.

Souběžně s chodníky a opravou kanalizace se Holoubkovští v témže úseku, jenže tentokrát po pravé straně, pustili také do úprav silnice. „Celá je zralá na generální opravu. Potřebovala by vyfrézovat a položit nový koberec. To je ale záležitostí vlastníka, tedy Plzeňského kraje,“ konstatoval Vild. Největší výtluky byly právě napravo. A do jejich opravy se obec nakonec sama pustila. Rozhodl stejný důvod, proč dělali chodníky – bezpečnost chodců. „Vždyť to tu kolikrát řidiči kalí stovkou, hlavně kamiony, a že jich tu jezdí! Je to už skoro stejné, jako když tu vedla státovka,“ slyšeli jsme. Stav silnice ale podle vedení obce zapříčinilo více okolností, svou roli sehrálo před časem i osazování uzávěrů na domovních přípojkách. Právě kolem nich vzniklo hodně výtluků.

„Nechtěli jsme už déle vyčkávat, situace by se jen horšila,“ konstatoval starosta. „Chodník po pravé straně chceme vybudovat také, ale až příští rok, a pak musíme postupovat směrem na Rokycany. Zejména u mateřské školy už je stav chodníku neúnosný,“ dodal.