Jako první z Rokycanska a druhý v kraji už požádal krajský úřad o vydání stanoviska k záměru zateplit školu. „Je to včetně výměny oken a zateplení střechy. Místo rovné chceme kvůli lepší izolaci dělat áčkovou, ale nízkou,“ vysvětlovala ředitelka školy Anna Valešová.

“Neúspěchy minulých žádostí mají jeden klad. Projekt byl hotový, máme i stavební povolení, které platí až do roku 2009,“ říká starosta Hrádku Jaroslav Perlík. Potřebné stanovisko od kraje získal Hrádek v pátek. Odbor regionálního rozvoje i životního prostředí projekt doporučily.

„Záměr je v souladu s plánem snižování emisí znečišťujících látek v kraji a z hlediska územního plánování a energetického rozvoje naplňuje i šetrné využívání energetických zdrojů,“ uvedly odbory.

Důležitý pro podání žádostibyl i energetický audit. Z něj vyplývá, že konečná spotřeba paliv a energií před rekonstrukcí činí 2893 Gj/rok, po zateplení by mohla činit 1460,9 Gj/rok.

První etapa oprav v roce 2002 stála 13 milionů. „Spoustu věcí, tak za osm milionů, město za uplynulé čtyři roky už zaplatilo ze svého. Na zateplení je ale třeba 33 milionů, na to už opravdu nemáme,“ konstatoval starosta.

Žádost unii nepodává Hrádek přímo. Z mnoha dokumentů, které musel shromáždit – v pondělí vezl starosta do Prahy poslední – ji pro město zpracovává Technoexport Praha.