Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hutchinson dostal červenou

ROKYCANY -Je rozhodnuto. Stavební úřad Rokycany dodržel úmysl vydat do konce minulého týdne rozhodnutí ve věci výstavby další haly Hutchinsonu. Firma chtěla zavést novou výrobní technologií složitých pryžových hadic, ale nezvýšit produkci.

4.7.2007
SDÍLEJ:

Hutchinson.Foto: DENÍK/Božena Šopejstalová

K výstavbě haly Rokycany svolaly dvě místní šetření. Zúčastnili se ho zástupci města, různých institucí, ale i jedinci zastupující nejen občany bydlící v okolí Hutchinsonu. Ti si totiž už tak stěžují na časté sužování zápachem působeným vulkanizačními dýmy a nitrosaminy s potenciální rizikovostí. Výrobní technologie podnik zatřiďuje mezi velké zdroje znečištění. V souvislosti s novým záměrem část veřejnosti žádala nezávislé zhodnocení provedených měření a posouzení pachových látek. „K jejich vypouštění dochází v odpoledních hodinách, a zvláště pak v noci,“ stojí mimo jiné v petici proti zavedení nové technologie výroby.

Začátek druhého šetření byl poznamenán zvýšenou emotivností. Dva ze zástupců občanů se cítili být znevažovaní způsobem jednání a měřením pachových látek natolik, že odešli. „Měřit, když nic není cítit a ještě stát tak, že vítr jde opačně, je komedie,“ shodli se František Hlad a Luboš Šneberger. Pocity jsou jedna věc, posudky druhá. Jiří Jiránek, který se zabýval měřením pachových látek, shledal jejich „vysoce nízkou zátěž“. „Proč tedy k zápachu po určitých intervalech dochází? I když se neví proč, jde o problém a měl by se objasnit,“ oponoval Svatopluk Šplechtna, další zástupce občanů. Vedení Hutchinsonu obratem zareagovalo poskytnutím dvou čísel – a sice 371 400 103 a 605 228 883, na která bude možné problémy se zápachem oznamovat.

„Realizací nového záměru Hutchinsonu dojde k mírnému zvýšení emisí a imisního zatížení oxidy dusíku ze spalovacích procesů. I při připočtení k existujícímu pozadí ale nebudou překročeny limitní hodnoty,“ uvádí ve studii poměrů, za předpokladu, že se výroba nebude zvyšovat, Pavlína Kul– hánková z nadnárodní společnosti Eart Tech.

I tak ale pověření zástupci veřejnosti Rokycan trvali na tom, že nikde ve světě by podobná výroba uprostřed města vzniknout nemohla. Ačkoli dostali ujištění, že filtry jsou účinné a zamořování prostřední malé, zděsili se dosud zatajené skutečnosti, že zpočátku tomu tak nebylo. „Mně Hutchinson nevadí, ať vyrábí, lidé mají práci. Ale ať neznepříjemňuje život,“ vyjádřila se Jitka Šplechtnová. „Nemohu se smířit s tím, že na rozdíl od silné podpory, kterou si pro jednání zajistil Hutchinson, město – až na stavební odbor – to nezajímá,“ podotkla kriticky.

„Teď už nic nezmůžeme, uvidíme, co přinese zkušební provoz,“ mínila až do minulého pátku. Pak vydané rozhodnutí, podle konstatování mnohých, překvapilo. Stavební úřad totiž výstavbu haly z důvodu nesouladu rozšiřování firmy s územním plánem zamítl. „Podle plánu má být v místě nerušící výroba. Hutchinson je velkým zdrojem znečištění,“ vysvětloval stanovisko šéf úřadu Oldřich Dienstbier.

4.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
KLUCI ZE ZŠ JIŽNÍ PŘEDMĚSTÍ (černé dresy) vyhráli včera okresní finále ZŠ v házené. V semifinále zdolali vrstevníky  z  devítiletky TGM (v modrém) 5:4.

Jižní předměstí mělo pevné nervy

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Házenkáři učinili z poháru s Duklou parádní podívanou

Rokycany – Třetí kolo Českého poháru se v úterním večeru proměnilo v obrovský svátek házené!

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Břasy - Prezident dekoroval obec Břasy prezidentskou stuhou a poté z rukou starosty Miroslava Kroce převzal dárek v podobě regionálních potravin a výrobků. 

FOTO: Doprava láká

Mirošov - TřeŤáci z mirošovské devítiletky vyrazili ve středu dopoledne na dopravní hřiště v Rokycanech. Kluci a holky si vyzkoušeli jak samotnou jízdu na kole nebo koloběžce, tak i své znalosti v učebně.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení