VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostali šanci začít v Rokycanech nový život

ROKYCANY - O pět repatriantů stoupne počet obyvatel města. Místostarostka Marie Hlávková svolala poslední přípravné jednání a ve středu zájemce o trvalý pobyt přivítala. Ministerstvo vnitra totiž vyhovělo žádosti českých Kazachů o návrat do staré vlasti a Rokycany poskytnoudvěma z těchto rodin nový domov.

2.8.2007
SDÍLEJ:

Ve středu před polednem dorazila do centra Rokycan trojice Kazachů. Rozhodli se žít v naší vlasti a představitelé města jim poskytli dva byty.Foto: DENÍK/Václav Havránek

V první řadě šlo o dva byty, které ve svém fondu město našlo a zavázalo se ministerstvu poskytnout je zatím repatriantům na pět let. „Tím jsme na oplátku získali 450 tisíc, které můžeme vložit do opravy bytového fondu, a 330 tisíc na opravu infrastruktury ve městě,“ uvedla místostarostka Marie Hlávková a dodala: „Odbor rozvoje města už vytipovává, kde bude prostředky nejúčelnější využít.“

Rokycanští měli potvrzeno, že má přijít rodina tvořená synem a matkou a druhá – matka a dvě starší děti, už vysokoškoláci. Zatím došlo ke komplikaci, protože dva mladí povolení k odjezdu nedostali. Trojlístek přistěhovalců pobyl chvíli ve školicím zařízení ministerstva vnitra a zatím jim vyřídili trvalý pobyt a rodná čísla. První srpnový den dorazili a město pro ně dostane dalších 80 tisíc, za které je povinno poskytovat po šest měsíců jazykový kurz.

„Už jsme se domluvili s učitelkami, které se o ně postarají,“ sdělila Hlávková. Další 72tisícový příspěvek městu je určený na integraci. Rokycany musí zajistit člověka, který s nimi bude vyřizovat všechny potřebné záležitosti po úřadech a institucích. „Pro tento případ jsme se domluvili s diakonií, že nám pomůže,“ sdělila Hlávková.

Protože z Kazachstánu sem přijely rodiny, kterým se žije velice těžko, dostane každá do začátku dvacet tisíc na vybavení domácnosti. Zároveň si z toho ale musí hradit živobytí, nájem, cestovné a podobně.

„Těžko si ten začátek představit. Byty jsou prázdné, oni s ničím nepřijedou… Pár se nás tu domluvilo, že každý jim věnuje nějaké nádobí. Něco jsme pro ně získali z našeho Domu s pečovatelskou službou a také z plzeňské charity. Teď sháníme přikrývky,“ konstatovala místostarostka.

2.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení