Dění rozčeřila kauza, kdy se řidič, mající platit pokutu za rychlou jízdu, naměřenou v obci radarem, který si ta nechala nainstalovat, odvolal k soudu. Ten ho placení zprostil, soukromá firma provozující v místě radar není oprávněna takové pokuty pro obec vybírat. Teď se bude vzniklým precedentem, který má široký dopad, zabývat Nejvyšší soud.

„Zaskočilo nás to v probíhajících přípravách,“ konstatoval včera mýtský starosta František Končel. Mýto totiž společně s Rokycany, Holoubkovem a Kařezem o osazení silničního radaru vážně uvažovalo. „Chystali jsme se s Františkem Končelem i v zastoupení dalších dvou obcí podívat do Nýřan,“ vyjádřil se rokycanský starosta Jan Baloun. „Tvrdí, že jim silniční radar, sice dopomocí pokut stanovených za porušení dopravních pravidel, skutečně ke zmírnění rychlosti vozidel přes obec prospěl,“ dodal. „Zajímalo by mě, co budou tam či v Přešticích a jinde dělat, když vybírali pokuty jako na běžícím pásu?“ konstatoval Končel.

„Z paragrafu 79 zákona č. 361/2000 Sb., O provozu na pozemních komunikacích skutečně vyplývá, že k měření rychlosti vozidel je oprávněna pouze policie a obecní policie. Další možné subjekty, které by se danou činností zabývaly, v zákoně vyjmenovány nejsou,“ uvedla tisková mluvčí okresního ředitelství PČR v Rokycanech Jana Tomková. „Radarové zařízení, které používá Policie ČR,“ doplnila, „je pak z důvodu správného měření rychlosti jedenkrát ročně přezkoušeno metrologickým ověřením funkčnosti.“

„Zpráva o rozhodnutí soudu nás překvapila. O radaru jsme skutečně hodně uvažovali, protože Holoubkovem, nejvíc v noci, jezdí někteří řidiči jako blázni,“řekl nám starosta Miroslav Vild. Třeba u kamionů podle něj stovka nebývá výjimkou. „Uvažovali jsme o stacionární formě radaru. Teď nevím. Řešením by třeba mohl být přenosný radar, provozovaný Městskou policií Rokycany. Pokud by se naše obce v tomhle ohledu nějak spojily. Ale na tyhle dohady je brzo, uvidíme, co rozhodne Nejvyšší soud,“ míní Vild.