„O tamním klášteře jsem věděl, ale netušil jsem, o jak významnou stavbu jde,“ uvedl překvapený David Černý. Průvodcem na cestě po její minulosti se účastníkům stal zejména architekt Jan Soukup, předseda sdružení. „Dnešní výprava je zároveň setkáním s lidmi, kteří zasvětili život záchraně památek,“ konstatoval krajský radní Martin Baxa, když ho představoval mladým návštěvníkům. V roli průvodce se rovněž ocitl architekt Karel Drhovský a další.

Záchrana někdejšího chotěšovského kláštera premonstrátek, který patří ke stavebně velice cenným, začala před čtrnácti lety a jen oprava krovů rozlehlé stavby už přišla na více než třicet milionů. Po desetiletém úsilí se podařilo také zachránit cennou fresku z konventu o rozloze 155 metrů čtverečních. Po řádění ohně a prolití vodou byla rozebrána na 638 dílů, sejmuta a po ošetření znova nanesena na klenbu.

„Oprava památek je dlouhý běh. Víme, že nezachráníme a lesk nevrátíme všem stavbám, zub času je strašně rychlý. I ruina má ale svou cenu. Srovnat je se zemí, to je nejhorší,“ apeloval na budoucí stavaře architekt Soukup. „Ztrácí se paměti národa.. Zaklínání bezpečností maskuje leckdy pohodlnost stavařů,“ hodnotil.

„Líbí se mi, když se památky opraví a pak slouží nějakému účelu,“ konstatovala členka sdružení Jana Medvědová. „Kdyby tady vyšel plán a z objektu se hlavně stala nemocnice pro barokní plastiky, s restaurátorskými dílnami, kde by se zároveň vyráběly kopie, a originály byly pak v prostorách kláštera vystaveny, bylo by to skvělé,“ mínila.