„Vyklízíme třídy a kabinety, všude jsou hromady materiálu a nábytku,“ řekl nám včera uprostřed neskutečného šumu ředitel ZŠ ulice Míru Josef Baum. „Učitelé i s rodinnými příslušníky jsou tu celé dny. Potěšilo mě, že přišli pomáhat i žáci,“ uvedl. Do školy s předstihem vyrazili třeba Ondra a Michal Kleinovi, Jindra Kunc či Petr Hubina. Pomáhali už z přesunem věcí z části školy, která se podle plánu opravovala, teď přišli znova. Vedle nich jsme ve škole včera zastihli i bývalé absolventy Jana Jiráska a Michala Brodského. „Jsou už rok ze školy pryč a přece přišli,“ zdůraznila potěšeně učitelka Milada Humlová. „Je tu toho na práci hodně, to se snad ani nemůže stihnout. Tak chceme učitelům pomoci,“ brali kluci svou účast jako samozřejmost. Ředitel naopak pevně počítá s tím, že v úterý bude moci podle domluvy stěhování začít. I za předpokladu, že spousta materiálů putuje zatím do úložiště v kasárnách, odkud se po zařízení tříd a provizorního zázemí bude znova třídit dál.

„S vyklízením nábytku začneme od přízemí školy a postupně se tam bude snášet další. Vybavení kabinetů se na– opak začne stěhovat odshora, aby se tam hned dalo začít s opravami,“ popisoval ředitel. Smlouva s firmou, která původně prováděla opravy školy, je podle místostarostky měněna na přípravné práce pro přestavbu. Příští týden by se už z uchazečů, hlásících se na výzvu městského úřadu, měl vybírat projektant. „Na práci ale dostane jen dva měsíce, aby se hned v listopadu mohla vyhlásit veřejná soutěž,“ sdělila Hlávková. Toužebným přáním města je začít hned počátkem příštího roku s rekonstrukcí. Kolotoč kolem obstarávání financí už začal.

„Útěchou v šokové situaci nám dnes je, že za dva roky se tu bude ve starém hábitu nacházet škola splňující nejmodernější požadavky výuky,“ věří ředitel. „Škola s odbornými učebnami, z nichž část bychom měli získat půdní vestavbou, bezbariérovým přístupem, výtahem a dalším. Včetně nových šaten, ústících do plotem uzavřeného a hezky upraveného prostoru s kašnou,“ doplnil představu.

Stěhování čeká i ZŠ TGM. „Je to situace náročná pro všechny. Něco určitým způsobem připravíte a pak je najednou třeba všechno předělat,“ uvedla ředitelka zařízení Alena Halířová. „Uvolnění prostor v odloučeném pracovišti v ulici J. Knihy už máme promyšlené, stěhování se uskuteční ve středu. Budeme toho mít podstatně méně než kolegové z ulice Míru, ale stačí to. Dvě první třídy se budou učit v saloncích hotelu Bílý lev, kam je samostatný přístup. Druhou třídu a družiny musíme umístit ve škole,“ upřesňovala stav.

Rozmístění tříd ZŠ v ulici Míru

1a, 2b – v ZŠ Čechova , Ro 855, (1 třída v družině ZŠ Čechova, 1 třída v klubovně sportovního klubu). Bude zde umístěna i školní družina. Možnost stravování ve Školní jídelně Základní školy Čechova.


3a, 4a, 4b, 5a, 5b – v internátu Středního odborného učiliště zemědělského a lesnického Rokycany, Františka Kotyzy 1026. Bude zde umístěna i školní družina.


6a, 6b, 7a, 7b, 8a, 8b, 8c – v odloučeném pracovišti ZŠ ul. Míru – Josefa Knihy 162


9a, 9b – v Sokolovně Rokycany, Jiráskova 208


Změna pro ZŠ T. G. M.:
1a, 1b – v hotelu Bílý lev, Malé nám. 107