Právě finišuje přestavba staré hasičské zbrojnice. „Ta se mění ve služebnu obecní policie. V objektu ale vzniká také sídlo Služeb obce Strašice. Hotovo bude do konce září,“ uvedl starosta obce Jiří Hahner.

Budoucí velitel obecní policie Luboš Frajt je momentálně na školení, ale dovolali jsme se mu. “Zatím to potáhneme ve dvou, později přibude třetí kolega. V půli října bychom měli začít,“ konstatoval.

Do konce má být zatepleno rovněž zdravotní středisko. Zbývají už jen poslední dodělávky. „Budova je trochu mimo zástavbu, takže bývá hodně vystavena působení větrů. Vytápění elektřinou stojí dost, zvláště když je tu provoz od rána do večera. Ve středisku sídlí řada lékařů a ordinaci zde má i fyzioterapeut,“ uvedl správce objektu František Šmíd.

Opatření k zamezení energetických ztrát v domě bude obec stát asi půlmilion. To předělávka vzduchotechniky v kuchyni základní školy vytáhla z obecní kasy hned milion a půl a dalších dva a půl milionu si vyžádá investice do tepelného hospodářství ve zděděném Posádkovém domě armády. Předávací stanice je podle starosty v havarijním stavu.

Největší položkou mezi čtrnácti plánovanými investicemi je výstavba přečerpávací stanice, na níž bude navazovat odstavení čistírny odpadních vod v kasárnách. Ta je sice zánovní, ale vodohospodářské povolení k jejímu provozování platí jen do poloviny příštího roku a Strašice ho už nehodlají obnovovat.

„Teď provozujeme čističky dvě, ale tím, že jednu odstavíme, sníží se provozní náklady,“ vysvětloval starosta. Kvůli záměru současnou obecní čističku rekonstrukcí změní v přečerpávací stanici. Součástí opatření je i výstavba tlakové kanalizace v areálu kasáren. „Připravuje se podpis smlouvy o dílo, chceme aby do konce letošního roku byla tato akce hotová,“ shodli se představitelé Strašic.