Základ stávající party se dal dohromady kolem roku devadesát, když se začal formovat Klub při Vojenském muzeu, postupně se přidávali další aktivisté. Podílejí se na renovacích strojů i údržbě muzea. Mimochodem, práce je pořád tolik, že rodiny už začínají reptat. Pokud ovšem vojenská technika není koněm celých rodin. „Tak třetinu z nás tvoří rodinné klany,“ odhadovali chlapi.

„Je tu spousta bráchů a otců se syny. Pak manželkám a nastávajícím nezbývá než trávit tu čas s námi,“ usmívali se potutelně. Svatavu Kochovou, jejíž muž František je motorem muzea, jsme zastihli při natírání. S vnučkou Verunkou měly ruce celé uzeleněné. „Víte, manželka sem chodí proto, že to prošvihla a včas nám tuhle zálibu nezakázala. Teď musí pomáhat,“ dobíral si ji manžel.

„Nic s tím nenadělám. Jsou tu teď pořád, připravují se květnové oslavy a mám zkušenost, že plynule přejdou do Bahen. “Ty budou letos 23. června a jejich osmnáctý ročník se uskuteční opět na stejnojmenném tankodromu u Strašic,“ vpadl ženě do řeči František. „Mám ale slib, že hned potom, se chlapi doma pustí do potřebných prací,“ nedala se Svatava.

Není výjimkou, že aktivisté muzea se rekrutují ze vzdálených míst. Třeba z Jižní Moravy či Ostravska. V současnosti už týden v Rokycanech tráví i dva z početné skupiny Severočechů. Chomutovák Radislav Janeček a Pavel Jančata. Před sezónou a významnými akcemi přijíždějí pomáhat. Radislav je navíc díky příslušnosti k 1. tankové rotě aktivních záloh Československých legií řidičem tanku T 72.

„Doma nejsou moc spokojeni, ale nezbývá jim, než se s tím smířit. Abychom byli více spolu, začala přítelkyně na akce jezdit se mnou,“ uvedl mezi kontrolou vůle řízení k převodovce Fordu Canada No 12 z r. 1941, v kamufláži 11. Československého praporu východního. Nejenže vůz připravovali k účasti na sobotních oslavách v Rokycanech, ale zahraje si i ve filmu Václava Marhoula Tobruk.

Hned po oslavách osvobození ford připraví k transportu do severní AYfriky. Spolu s ním poputuje do Tuniska i Bedford OXD z výzbroje Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii. S ním v květnu 1945 naši vojáci s 3. armádou generála Patona dorazili do západních Čech. U tohoto stroje se činil Miroslav Kaufner se synem Davidem. „Obdivem k vojenské technice mě i tátu ´nakazil´ strejda Jiří. Už sem chodím čtvrtým rokem,“ dodal šestnáctiletý mladík.

„O klukách platí, že jsou tu skoro denně,“ dodal Miroslav Kaufner. „My starší jsme tu před akcí, kdy se technika připravuje, po ní – to se zase uklízí, ale i před zahájením sezóny, vlastně taky skoro pořd,“ smál se Miroslav. „Jak kolegové říkali, všichni to děláme proto, že nám to manželky tolerují,“ dodal uvědoměle, „a někteří i přes to,“ přiznal. Kousek od nich, s čertovsky umouněnou tváří a v roji odletujících jisker se při obrušování povrchu protitankovévho kanonu ráže 85 milimetrů, vzzor 44, z výzdroje Rudé armády činil Milann Vávra.

Byl podvečer a dělo měl v práci od rána. Ještě tak jeden dva dny a bude obroušené. Natřít ho základovkou a nastříkat už bude rychlejší,“ vysvětloval. Tomáš koch se zase zabýval přemístěním obrněného transportétu BRD do nově vzniklé expozice. „Máme tu 152 aut, tanků, obrněných transportérů a děl,“ pochlubil se, „ a převážná většina z ní je pojízdná.“

Do nadcházející sezóny muzeum rozšířilo venkovní výstavní plochy o polovinu. „Přes zimu jsme totiž získali spoustu vojenské techniky, hlavně těžké. Největším kusem je mostní automobil AM 50 na podvozku T 813,“ uvedl František Koch. „ To, že většina techniky je pojízdná, je pro skupinu při muzeu motivací. Víc je o mobilní eponáty baví starat, než když jen stojí. Odměnou pro ně pak je, když s nimi několikrát do roka vyjedou,“ dozvěděli jsme se.

„Vedle nadšení lidí jsou pro údržbu techniky nejdůležitější zlaté české ručičky. Hlavní váha v tomto případě leží na kmenových pracovnících muzea. Od subdodavatelů bereme minimum, je to drahé,“ uvedl šéf muzea František. A jak sháníte součástky?“ zajímalo nás. „Všechno se dá vyrobit, nahradit, různé technologie už jsou dnes přístupné. Je to ale zase otázka času a peněz,“ uvedl starší z Kochů.

„Stává se také, že vám něco kiksne těsně před vyjetím nebo při akci?“ ptali jsme se. „Musíme si poradit, zaimprovizovat. Vozíme s sebou různé vychytávky,m ale to víte, že nervy tečou. Zajímavé ale je, že tyhle šedesát – sedmdesát let staré stroje, když je potřeba, šlapou většinou jako hodinky,“ dodal. Problémem je při akcích ale palivo. Některé kusy mají spotřebu přímo obrovskou. „Na to, bohužel, žádný fond není. Je třeba hledat sponzry – jen kdyby byli – anebo si pomoci nějak z vlastních zdrojů. Tohle není levný koníček,“ slyšeli jsme.

Snem ředitele Vojenského muzea v Rokycanech, ale i dalších, jem získat pro expozici americký tank Sherman. Ve Francii a Belgii jsou k mání, ale kde na ně vzít. Nejdřív musíme prodat vrtulník. Zájemci by byli, ale pod cenu nechcii jít. Ani při úspěšném kontraktu to ale na Shermana nebude stačit. Tak uvidíme.“ dodal Koch.