Ten dotační titul, z něhož bylo schváleno i čerpání Zbirohu, vyhlásil. Před podpisem je smlouva na úvěr. „Věřím, že už od příštího týdne bude nárok na proplacení faktur, které byly uhrazeny,“ uvedl starosta Jiří Pražský. Řekl také, že provádějící firma doteď dělala práce za své. I ta si tedy oddechne. Peníze nepeníze, polevit v práci totiž nebylo možné: „V listopadu musí s výstavbou končit, aby byly podle projektu finance dílu přiznány. Teď bude cesta k penězům otevřena, protože jsme konečně podepsali smlouvu o dotaci,“ vysvětloval Pražský.

Dosud výstavba kanalizace podle názoru představitelů města lidi příliš neomezovala, teď se ale začne dělat na hlavních tazích, a to s sebou omezení přinese. V pohybu chodců, parkování motoristů i dalším. Od kruhového objezdu po městský úřad se rozkope náměstí po obou stranách a potom se s hlavním řadem bude dolů pokračovat už jen po jedné polovině. „I při ztížených podmínkách tudy však doprava možná bude. Husovu ulici směrem na Týček je však třeba zneprůjezdnit,“ dozvěděli jsme se.

O víkendu už firma řezala asfalt, aby se dalo s pracemi začít okamžitě, jakmile město získá povolení k uzavření úseku pro dopravu. Jezdit se nebude moci ani směrem na Cerhovice, řidiči musí použít objízdné trasy. Ve druhém případě kolem Zbirovie a sušičky. Na Týček pak přes Jablečno, anebo vozy zahnou na Františkově k zahradnictví, po hrázi rybníka Kravák to vezmou nahoru až k rekreačnímu středisku a dál. Vyjedou před Líšnou a kus se vrátí.

Povolení k dočasné uzavírce už vydáno bylo, ale jedna z autobusových firem, přepravující lidi na Hořovicko, se odvolala. „Raději by jezdili jinudy. Tady jsme s dopravcem domluveni, čekali jsme jen, až ubudou školáci. Teď může vzít menší autobus nebo i tranzity, aby snáze náhradní trasy projel,“ objasňoval starosta.

V současnosti je hlavní kanalizační řad hotový v Chaloupkách i kolem sokolovny a dodělává se Šrámkova ulice. Souběžně intenzivně pokračují práce na stavbě čističky u Františkova.

Největší úskalí se ve Zbiroze plní do písmene. Je jím pro dělníky skála, na kterou často narazí. Odstřelovat ji ve městě nelze, takže často přicházejí ke slovu pneumatická kladiva, jimiž se podloží rozrušuje.