„Všude je bahno, náměstí vůbec není přehledné, nikde nemůžete ani zaparkovat,“ posteskl si Zdeněk Veverka. „Situace není lehká,“ souhlasil starosta, „vyžaduje si pochopení obyvatel i ohleduplnost řidičů. Dělá se za plného provozu. Uzavření náměstí nám nikdo nepovolí. Aby práce v centru skončily co nejdříve, firma tam nasazuje dvě – tři pracovní party souběžně,“ vysvětloval.

Pravá strana náměstí, směrem ke kostelu, už je kompletně hotová, v posledních dnech firma pokládala potrubí kolem muzea a také na křižovatce u radnice. „Dokončovaly se hlavní řady ústící na náměstí. Kromě toho zbývá položit necelý kilometr potrubí v okolí čističky u Zbirovie,“ popisoval vedoucí stavebního odboru Zdeněk Mlnařík.

Tam se sice začínalo, ale teď se tam dělníci vracejí. Je třeba svést do potrubí splaškové vody z dokončených řadů v ulicích Divadelní a Tovární. „Zbývá také ještě technologií osadit novou čistírnu odpadních vod za Františkovem. Její stavba už je hotová, jen se dodělávají drobnější úpravy kolem,“ doplnil Mlnařík.

Pak přijde na řadu úprava povrchů po kopání v celém Zbiroze. Do konce listopadu musí být všechno ukončeno. „Potvrzené dotační peníze od Státního fondu životního prostředí jsme sice dostali skoro s ročním zpožděním, takže si město muselo vzít úvěr, aby se práce vůbec rozeběhly, ale o prodloužení termínu nikdo slyšet nechce,“ říká starosta. „Nechceme–li o dotace přijít, musíme bez pardonu stavbu v listopadu uza– vřít.“

Ve hře je mimo 8 milionů od fondu, představujících asi 10 procent z původně předpokládané částky 79 milionů a 400 tisíc, i 65 milionů z Evropských fondů. Zbytek musí dát město. Přitom nejnižší z nabídek, jíž Proton nakonec zakázku vysoutěžil, byla vyšší než předpoklad. Vyšplhala na 86 milionů. V duchu původního rozdělení procent už ale dotaci nikdo Zbirohu nenavýší.

„Samozřejmě se vyskytly i vícepráce, vyžádalo si je hlavně potýkání se se skálou,“ doplnil Mlnařík. Problémy byly v Husově a zejména pak ve Šrámkově ulici, kde kvůli gravitačnímu spádu šly výkopy až do šesti metrů. Už ve skále. „Střílet se nedalo kvůli dalším sítím, musela se dovézt speciální těžká technika,“ sdělil vedoucí stavebního oboru.

Související články: Zbiroh: postup kanalizace odpovídá plánu

Kanalizace Zbiroha je v půli