“U nás si na jeden list chodí vypůjčovat třeba celá čtyřčlenná rodina,“ vysvětlovala knihovnice Dagmar Ottová. Město to zatím toleruje, nijak horentně z poplatků nezbohatne. Děti totiž platí dvacet a dospělí třicet korun. Hlavním přáním zatím je, aby lidi chodili do knihovny rádi a četli,“ dodala.

Podle přehledu výpůjček o ně panuje dlouhodobě zájem. Ve dnech s delší otevírací dobou, což jsou pondělky a středy, ale i v o něco kratších čtvrtcích, jsou pravidlem tři až čtyři sta výpůjček, což je výsledkem návštěvy tak třiceti až padesáti čtenářů týdně. V pátek dopoledne, kdy je otevřeno dvě hodiny, jich knihovnu navštíví průměrně tak dvě desítky.

Mezipravidelnými čtenáři jsou takoví, co si berou dvě až tři knihy týdně, ale mají i borce, co za stejnou dobu ´přelouskají´ pětatřicet knih. „Máme tu třeba manžele, kteřípřijdou a každý táhne objemnou tašku svých knih,“ slyšeli jsme.

„Teď převažuje zájem o povinnou četbu, začínají se dohánět resty,“ uvedla další knihovnice Dana Turková. „Dostatečně využívaný je také veřejný internet. Minimálně třicet lidí týdně jej navštíví, a to je na Zbiroh, kde máme veřejný internet i v informačním středisku, dost,“ mínila.

Přes léto počet výpůjček výrazně zvyšují chataři a chalupáři, a to asi o dvě stě titulů týdně. Mezi výpůjčkami mají nejvyšší podíl romány pro ženy, válečná literatura a literatura faktu vůbec. Děvčata si chodí pro románky a mládež – celkově – má hodně zájem o encyklopedie. „Všeobecně panuje také poptávka po thrillerech,“ konstatovala Ottová. „Trochu jsme se ptali, jestli lidem nevadí to násilí v nich a hektolitry prolité krve.

Setkali jsme se se zajímavým názorem: "Díky tomu mi život ve světě, který mě obklopuje, pořád ještě připadá jako procházka růžovým sadem,“ podělila se s námi o zjištěné. „Ještě je teď v létě jedna oblast, o níž je zvýšený zájem. Jedná se o různé průvodce po zajímavých oblastech republiky, ale i ciziny,“ doplnila Turková. „Proto knihovna obohatila fond o nové publikace tohoto typu. Patnáct jich přibylo určitě,“ odhadovala po paměti.

Na závěr jsme se dozvěděli, že na září, aby lidem nebylo líto, že ty toulky krajinami pro většinu už pomalu končí, připravují ve zbirožské knihovně velké cestopisné povídání o jednom putování světem.