Teď se památce vrací výrazný rys, vtisknutý jí Králem železnic Strousbergem při poslední velké přestavbě v 70. letech 19. století.
„Obnova řešení z určité doby je pro zámek přínosem, takže se záměrem z hlediska ochrany památek souhlasíme,“ konstatovala Jana Cinkeová, která má nad pamětihodnostmi okresu dohled.
Osazované skleněné tabule se od těch původních budou lišit. „Půjde o speciální termoskla. Nepropouštějí chlad, ale ani příliš tepla, aby netrpěly trámy,“ uvedl Jaroslav Pácha, představitel Gastra Žofín vlastnícího objekt. Skla, vyrobená speciálně na zakázku v Německu, jsou už dávno hotová, střecha totiž měla být do konce srpna vyměněná.
„Velký rozmach českého stavebnictví ale s sebou nese nedostatek pracovníků. S tím se potýká i specializovaná severočeská firma, která se práce ujme,“ sdělil Pácha. Zbiroh tedy dlouho čekal, ale zato by teď během týdne mělo být podle slibu hotovo. Tím zámek nepřijde o třistatisícovou dotaci od kraje, termín pro její využití by jinak patnáctého vypršel.
Akce sestáváze dvou částí. „Zaprvé je to obnova střešního pláště s využitím hliníkových profilů a dvojitých skel heat mirror, tlumících sluneční záření,“ objasňovala Cinkeová. „Rozměry budou odpovídat původním historickým konstrukcím prosklení, .jejich stopy jsou ještě patrné v půdním prostoru,“ ujistila.
V praxi to znamená, že na střešní trámovou vazbu se namontují obrovské rámy a osadí termoskly. Zadruhé se stejně jako dříve prosklí i strop, ale jemně mléčným sklem, aby nebylo zdola vidět trámy a přitom shora dovnitř dopadalo měkké světlo. „Velký sál, kde později Mucha tvořil slavnou Slovanskou epopej a další obrazy, zase bude křišťálovým. Tak se mu také předtím říkalo,“ zdůraznil Pácha.
„Určitě tím dojde k úplnému jinému nasvícení a vnímání prostor sálu,“ mínízapamátkáře Cinkeová.