Svazek veřejně vyjadřuje negativní postoj vůči radaru a chystá se jednat s naší i americkou vládou. Jako koordinátora si starostové vybrali sociálního demokrata, příbramského starostu Josefa Řiháka. Do organizačního výboru byli zvoleni starosta Trokavce Jan Neoral, starostka obce Láz Jitka Říhová, starosta Rožmitálu Josef Vondrášek a starosta obce Jince Josef Hála.

Po ustavení výboru přišla na řadu mnohými očekávaná diskuze. Jako první se ujal slova Pavel Čížek, starosta Spáleného Poříčí. Řihák jej však vyzval, aby do diskuze nezasahoval, neboť do sdružení nevstoupil. Čížek byl evidentně zaskočen. „Velice mě překvapilo, že nemohu promluvit. Přijel jsem na pozvánku, kde posledním bodem byla právě diskuze. Reakci pana Řiháka, který mě z ní vyloučil, se teď mohu jen smát. Ať příště tedy pozvou jen ty, které tu chtějí mít,“ konstatoval s úsměvem Čížek. „Sdružení starostů pravděpodobně podporovat nebudeme a dále budeme jednat s vládou,“ pokračoval.

Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš, který se jednání v Rožmitálu také zúčastnil, vysvětlil, že vážnou chybou v tématu radaru je pouštět se do technických otázek. „Mnohem důležitější je klást důraz na strategické důsledky umístění radarové základny u nás,“ podotkl. „V naší zemi je většina obyvatel proti. Vláda se však rozhodla prosazovat opak. Takto by demokracie rozhodně vypadat neměla,“ zdůraznil Tamáš.

Starostové také nemohli nezareagovat na jednání s Tomášem Klvaňou, koordinátorem projektu radaru, které se uskutečnilo ve středu ve Spáleném Poříčí. Trokavecký starosta se pozastavil nad tím, že obce vyhlašují referenda proti stavbě a zároveň vyjednávají s Klvaňou. „Udělali z vás akorát hlupáky,“ vzkázal na jejich adresu Neoral.

Jeho názor podpořili i další z přítomných. „Pan Klvaňa je lobbista, není pro nás partnerem. S vládou a odborníky budeme jednat sami,“ souhlasil starosta Jinců Hála.