Za měsíc, v sobotu 5. května, plánuje podle starosty Vísek Lubomíra Fialy stejné referendum také tato obec. Pravděpodobně v červnu pak vyhlásí další místní plebiscity obce na Hvožďansku a Rožmitálsku.
„Výsledek referenda naplníme tím, že pošleme dopisy vládě, sněmovně, senátu a vedení parlamentních demokratických politických stran,“ řekl starosta Trokavce Jan Neoral, podle něhož tím obec nehodlá řešit politické otázky. „Zajímá nás vliv na zdraví a životy občanů a mezinárodní dopady případného umístění základny v zemi,“ uvedl starosta obce, jejíž občané pověřili zastupitele k podniknutí veškerých zákonných opatření k zamezení výstavby americké radarové základny.
O stejné věci bude příští týden podle starosty Rožmitálu pod Třemšínem Josefa Vondráška jednat tamní mikroregion. „O vyhlášení referenda, pravděpodobně v červnu, se pokusí asi jedenáct obcí,“ konstatoval Vondrášek s tím, že i tady hrají roli hlediska zdravotní a ekologická. „Doufám, že většina zastupitelů v Rožmitále bude pro jeho uspořádání. Nemáme informace a základnu tu stejně nechceme,“ dodal Vondrášek.
K pořádání místních referend vyzývali na besedě v Příkosicích představitelé ČSSD včetně Jiřího Paroubka a Lubomíra Zaorálka. Zastupitelé některých dalších měst a obcí v okolí vojenského újezdu rozhodli o pořádání anket.