Její devítihlavá rodina je jediná, která se v současnosti udržela v tak zvaných holobytech při rokycanské Žďárské cestě. Ostatní obyvatelé, kteří neplatili nájem ani tady, se už museli vystěhovat. Poslední tři rodiny opouštěly toto bydliště, tentokrát už bez náhrady, zhruba před týdnem.

„Chtěla bych jinam. Nejde pořád žít v jediné místnosti. Ráda bych, abychom nemuseli spát mezi dětmi,“ říká Giňová, která každý večer ukládá sedm dětí na tři pohovky. Pro sebe svého druha rozkládá na podlahu matrace.

„Tady máme holý nájem patnáct set korun, kdybychom měli víc místa a nájem byl tři tisíce, tak bych to s elektrikou a vodou zvládla,“ uvažuje žena, která doufá, že od března začne pracovat pro město.

Vstane do té práce každý den a včas? V pondělí prý všichni zaspali, a tak se dopoledne doma kolem mámy a táty motalo všech sedm dětí. Od nejmladšího pětiletého Nikolase přes školáky Františka, Gabriela, Kristiána, Nikolu a Věrku až po šestnáctiletou Helenu. Ta je stejně jako rodiče bez práce. „Škola ji nebavila. Pokračovat už nechtěla. V osmnácti může jít do práce,“ myslí si maminka, která se těší na vlastní koupelnu.

„Teď máme aspoň vlastní záchod a děláme si koupelnu. Místnost s vlastním vchodem je lepší než společný záchod na společné chodbě,“ vzpomíná na zkušenosti z posledních čtyř let, co její rodina v holobytech žije.

Aby tak početná rodina z holobytu odešla, to není příliš reálné. „Z toho není úniku,“ myslí si rokycanský starosta Jan Baloun. Podle Romany Svobodové z rokycanské diakonie mohou mít naději aspoň ty děti, které pochopí, že pro to, aby změnily svůj život, musí samy něco udělat. Možná dvanáctiletá Věrka? Ta si školu nenechá ráda ujít. „Moc mě baví čtení,“ říká dívenka.

Svobodová si ji pamatuje. „Některé z těch dětí chodí do našeho klubu. Tam mohou najít pomoc, co se školy týká. Ale rodiny obecně do činnosti klubu zapojit možné nebylo. Holobyty jsou svým způsobem vyloučená lokalita, ale není to ještě ghetto,“ konstatuje Svobodová s tím, že problém v těchto rodinách je i to, že kromě neexistence základních pracovních návyků neumějí hospodařit s penězi.

„Měsíční výplaty dávek jsou problém. Ti lidé často nakoupí kartony cigaret, ale nemyslí na to, že budou potřebovat celý měsíc jíst. Lepší by byly týdení výplaty dávek,“ doporučuje Svobodová.

Sama rokycanská diakonie ale podle jejího ředitele Petra Neumanna kapacitu na práci s romskými rodinami nemá. „Člověk v tísni nyní v rámci komunitního plánu zpracovává studii s přehledem sociálně vyloučených jedinců. Ta rozhodne, zda v Rokycanech rozjet terénní sociální službu,“ vysvětluje Neumann s tím, že holobyty na Žďárské cestě lze vnímat jako problémovou lokalitu.

V blízké budoucnosti tam postupně přibude dalších sedm rodin. „Dostanou se tam ti, kteří neplatili nájmy. Půjde o jakékoli neplatiče, kterým musíme po vystěhování zajistit přístřeší,“ uvedl starosta. Kde skončili ti, co museli kvůli neplacení odejít i z holobytů, netuší. „Někteří z těchto lidí už zlikvidovali několik městských bytů,“ dodal.

Podle Svobodové zůstali v Rokycanech. „Potkávám děti z těch vystěhovaných rodin. Problém tím z Rokycan nezmizel,“ doplnila.