Na matrice městského úřadu se dozvěděla, že její rodiště Záběhlá bylo zrušeno a jako místo narození mají být uvedeny Brdy. „Jenže to je strašně široký pojem. Nenarodila jsem se přece někde v lese nebo na hnoji,“ rozčiluje se paní Eva.

Je hrdá na to, že mohla alespoň část dětství prožít v místě, které si vyhlédli a zabrali vojáci v padesátých letech minulého století. Stejně jako Kolvín, Padrť nebo Zadní Záběhlou. „Nedobrovolně jsme se museli stěhovat v roce 1953. Rodiče tehdy koupili domek u rybníka a za měsíc přišla měna. Nucený odchod nesli těžce po zbytek života,“ vzpomíná.

Další štací byli Velcí u Jinec, kde otec jako lesník mohl bydlet s rodinou v hájovně. Opět ne nadlouho, protože následovalo přemístění k Hořovicím.

Tentokrát už natrvalo, ovšem vzpomínky na Záběhlou jsou přece jen nejsilnější: „Bývala součástí okresu Blatná, poté Příbram a teď tenhle prostor na jihu Rokycanska prý úředně neexistuje. Proto jsou i všechny mé doklady neplatné,“ kroutí hlavou Spálenková.

Eva Spálenková je rozhodnuta za svou věc bojovat dál: „Nesmířím se s tím. Žádné Brdy do dokladů nechci.“

Matrikářka rokycanského městského úřadu Marie Páníková žadatelku chápe, leč s problémem nic udělat nemůže: „Řídíme se lexikonem obcí, v němž Záběhlou ani jiné násilně zrušené obce nenajdete. Zmizely zkrátka z mapy.“ Jednu radu však pro Spálenkovou má. Lze si zažádat o poznámku k rodnému listu.

Hned po sametové revoluci byl založen Spolek vystěhovalců z Brd. Jeho představitelem a zároveň neúnavým bojovníkem při jednání s úředníky nebo soudci je Jaromír Pour z Chrástu: „Vyhnali nás nacisté a po nich komunisté. Nikdy jsme se s tím nesmířili. Zejména z lidského hlediska a také odškodnění považujeme za nedostatečné. Paní Spálenková by se vzdát neměla, protože i další bývalí spoluobčané narazili na stejný problém. Byli tvrdošíjní, trvali na svém a vyhráli.“

Členkou zmíněného seskupení je i paní Eva. „Pominu–li starost s rodištěm, jsem spíše optimistkou. Neztrácím naději, že bychom mohli alespoň část pozemků odkoupit zpět,“ dodává závěrem.