Až v šest hodin v sobotu večer naskočila ve všech domácnostech v Mirošově elektřina. Důvodem poruchy byl podle starosty Vlastimila Sýkory vichřicí pokácený stožár vysokého napětí. Bez proudu se tak ocitly domácnosti v Mirošově, Hrádku a Kamenném Újezdu.

Výpadek zasáhl zhruba na hodinu také provoz léčebny na Janově. „Měl jsem pocit, že se všechny přístroje zbláznily. Ustavičně se vypínaly a zapínaly. Možná padesátkrát,“ řekl Luděk Krtil z Hrádku, podle kterého problémy s elektrickou sítí trvaly od půl desáté do čtyř hodin odpoledne. „Myslel jsem, že je problém u nás, ale pak jsem zkusil rozsvítit. Nepovedlo se. Venku padaly kroupy a sousedovi vichřice natrhla střechu na kůlně. Raději jsme ani nikam nešli. Teď máme strach o syna, který se vrací z Rakouska. A vítr se zase zvedá,“ líčil v sobotu večer Krtil.

Výpadek se nevyhnul ani LTRN Janov, kde je momentálně kolem stovky pacientů. Asi hodinu tu nefungovaly výtahy a personál musel všechno nosit. Spadla také počítačová síť. „Záložní zdroj nemáme. Naštěstí podávání kyslíku, pokud by bylo třeba, na proudu nezávisí. Během odpoledne správce opravil i počítačovou síť,“ řekla lékařka Anna Svatová Bodnárová.

Zhruba tři sta šedesát klientů mirošovského Domova Harmonie výpadek nepocítilo. „Máme náhradní zdroj,“ uvedla Jarmila Eichlerová, kterou na noční směnu raději dovezl manžel. „V tom počasí bych do práce nedošla. Ani spát se po páteční noční nedalo,“ dodala.

V městečku také padaly stromy, především smrky. Stejnou zkušenost mají lesáci. „Snažili jsme se zpřístupnit cesty, ale raději jsme odjeli. Nemá cenu riskovat a příliš divoké to nebude. Na zákaz vstupu do lesů to nevypadá,“ konstatoval Václav Blecha z Lesů města Rokycan.

Nakolik vichřice probrala lesní porosty, plánují například lesáci z Lesů Sternberg zjišťovat v pondělí. „Nebude to snad žádné drama, ale v tomhle počasí by bylo vyjet do lesa o život, ačkoli poškozené stromy už vytřídil loňský Kyrill,“ řekl Václav Suda, podle kterého teď smrkovým porostům paradoxně pomohlo sucho. „Kdyby bylo mokro jako po klasické zimě, bylo by hůř. To by se smrky snadno vyvracely,“ dodal.