„Situace je v tuto dobu stejná jako každý rok. Nárůst ale zaznamenáváme také z důvodu jednoduššího vycestování do Ameriky,“ sdělila pracovnice správního odboru rokycanské radnice Eva Kuncová. Je přesvědčená, že lidé si většinou mění pas, až když potřebují nový. „Měnit si doklad nebo žádat další jen kvůli tomu, aby v něm měli své otisky prstů, s tím jsme se dosud nesetkali. Pas totiž stojí šest set korun. A to nemusí být pro některé obyvatele málo,“ myslí si Kuncová.
Nový cestovní doklad si na sklonku týdne vyzvedávala také Iva Mertlová z Břas. „Zažádala jsem si koncem března, takže mám pas ještě bez otisků. Nevadí mi to. Myslím se, že je to pro ty, kteří necestují pravidelně a nenavštěvují vzdálenější země, naprosto zbytečné,“ svěřila se žena s tím, že ale příliš informací o dubnové novince nemá.
Pasy s otisky prstů musí mít od 1. dubna dospělí i děti starší šesti let. „Pořízení otisku se děje prostřednictvím snímače. Nejdříve se provádí otisk prstu pravé a pak levé ruky. Po zahájení úkonu se celý postup snímání zobrazuje žadateli o pas na obrazovce, která je v kabince. Otisk je nutné udělat vždy třikrát, a ten nejvhodnější je vybrán automaticky,“ popsala postup Radka Kokošková, rovněž pracovnice správního odboru rokycanské radnice. Z povinnosti poskytnout otisky prstů jsou vyřazeni ti, u nichž je nelze pořídit kvůli zdravotnímu postižení nebo v požadované kvalitě. „To je totiž pravděpodobné u žadatelů vyšší věkové kategorie nebo u manuálně pracujících,“ vysvětlila Kokošková.
Dospělí zájemci nemusí na úřad nosit fotografii ani formulář. Stačí občanský průkaz a starý cestovní doklad. Za dítě, které žádá pas, zákonný zástupce předloží jeho rodný list, svůj občanský průkaz a neplatný cestovní doklad potomka. „Pokud dítě nemělo ještě nikdy cestovní doklad vydaný, potřebuje navíc osvědčení o státním občanství,“ upozornila Kuncová.