„Před zahájením sezony prošly kašny i fontány servisní prohlídkou technologií. Kašny prochází kontrolou vždy na jaře a na podzim. Při jarní údržbě jsou demontovány dřevěné kryty kašen, vše je vyčištěno a kromě technologií jsou zkontrolovány i samotné nádrže na vodu,“ vysvětlila Jana Švorcová z Odboru rozvoje města. Naposledy prošla větší opravou kašna na Masarykově náměstí v srpnu 2022, kdy restaurátoři čistili a doplňovali pískovec a zároveň muselo být vyměněno čerpadlo na vodu. Roční provoz kašen a fontány vyšel město v roce 2022 na 655 tisíc korun.

Voda v kašnách není určena k pití, vyjma pítka v Palackého. Tam je kvůli udržení její čistoty ve veřejném prostoru a ochrany složité technologie fontány nutné vodu chemicky upravovat.

Kašna na Masarykově náměstí: kamenná klasicistní kašna, stojící před Rokycanovým domem osvěty, pochází z roku 1827. Původní podoba kašny byla na rozdíl od současného stavu odlišná. Na vrcholu pilíře s mísou byl osazen dvouhlavý rakouský orel. Voda tehdy tryskala i z chrličů umístěných na středovém pilíři. K odstranění rakouského orla došlo v listopadu roku 1918. Na vrchol středového pilíře byla místo něj v roce 1925 osazena dobově odpovídající dekorativní váza pocházející z jiného místa. V roce 1951 byla kašna přemístěna na prostranství před budovu děkanství a nahrazena dílem socialistického realismu – sochou rudoarmějce od sochaře V. Vokálka. V roce 1997 byla kašna přemístěna zpět na náměstí a vzhledově rehabilitována.

Kašna u Základní školy ulice Míru: pískovcová kašna je osmiúhelníkového půdorysu. Ve středu nádrže je profilovaný sloup, na němž je osazena empírová váza. Sloup je datován rokem 1863, vlastní kašna je starší. Kašna byla v roce 2009 kompletně zrekonstruována.

Fontána Kamenná stuha: fontána v parku U Plzeňské brány mírně vystupuje nad okolní terén, středem se vine pochozí kamenná stuha obklopená tryskající vodou, v horkých dnech slouží jako příjemné osvěžení. Žulovou fontánu vytvořil klatovský sochař Václav Fiala, který vytvořil zároveň vstupní bránu do parku. Fontánu osvětluje sedm reflektorů, které mění barvu. Park U Plzeňské brány byl otevřen v červenci 2012. Do roku 2011 sloužil park jako zásobní zahrada lesů města Rokycan.