Rokycany Jediné oficiální koupaliště na Rokycansku provozuje okresní město. Slouží ale nejen regionu. Vzhledem k malebnosti areálu, vyhlášené čistotě vody a úrovni svého zázemí láká návštěvníky i zdaleka. Rádi se tam zastaví též cizinci, což nedávno potvrdili třeba Pfinztalští.

„Jsem tu u příbuzných, tak si musím nádherné koupaliště, co tu máte, vychutnat," řekl nám včera na místě David Švandrlík z Plzně.

Třebaže tento týden slunce přímo nepraží, návštěvnost neustala. „Kolem stovky lidí přijde i tak a jakmile zasvitne sluníčko, počet se zněkolikanásobí. V neděli tu bylo na šest set lidí a výjimkou není ani tisíc a víc," sdělila v pokladně Barbora Šůlová.

Existují však i místa, kde k osvěžení slouží udržované hasičské nádrže. Koupání je tam ale na vlastní uvážení. Kvalitu vody nikdo laboratorně nesleduje, i když je dostupnými a zdraví vyhovujícími prostředky upravovaná.

Jednou z obcí, kde je možné zastihnout koupající se, je například Kamenný Újezd. „Pronajali jsme kiosek u vody a provozovatel se zavázal starat zároveň o celý areál. S péčí jsme spokojení, připomínky od občanů nejsou. V lokalitě nájemce také pořádá různé akce, zrovna za týden, šestnáctého, k nám přijede zahrát skupina Galileo," informovala starostka Jarmila Vaňourková. Dodala, že vloni obec nádrž opravovala, a rekonstrukcí prošlo i okolí. Voda je v bazénu čištěná, se sinicemi problém zatím není.

Ve Zbiroze nechává město okolí hasičské nádrže pravidel- ně sekat a uklízet, udržované jsou i vstupy do vody. Nedaleko vznikl také nový vrt, takže i v případě sucha, kdy přítoky vysychají, je možné vodu dočerpat. „Sinice nás zatím netrápí, i když často je třeba proti nim bojovat. Nasazení amurů, kteří jsou schopní ´zeleň spást´ nepomáhá, vždycky nám je upytlačí. Teď uvažujeme o osazení ultrazvukového zářiče. Pojedeme se podívat, jak si je schopný v horkách poradit s kvalitou vody, pak se uvidí," sdělil starosta Jiří Pražský.

Lidmi hodně navštěvované je také Ejpovické jezero, které si pro svou soutěž vybrali i dálkoví plavci, a veliká nádrž v Jablečně. Rovněž oblíbený Ovčín (další zatopený lom) u Radnic majitel veřejnosti uzavřel.