Desítky zájemců proudily na hvězdárnu od rána. Nápor vrcholil kolem půl dvanácté, kdy Měsíc překryl zhruba čtvrtinu zářící koule (viz redakční snímek). „Počasí je perfektní, takže úkaz je nádherně viditelný,“ neskrýval radost zdejší odborník Josef Jíra. S kolegy přichystal tři dalekohledy. Jeden z nich obsluhoval Michal Hron: „Navštěvuji tady astronomický kroužek už několik let a tohle je prostě něco výjimečně krásného.“

Dalších osm přístrojů rozestavěli v areálu mladí táborníci z Prahy. Tráví v okresním městě týden a pozorování oblohy věnují zejména noc. „Je to způsobeno rušivými světly ve městě. Tady máme klid a skvělé podmínky,“ zdůraznil vedoucí Martin Fuchs, který se do Rokycan se svými svěřenci vrací pravidelně. Někdy kolem půl jedné přestal Měsíc sluneční disk stínit úplně.

Stoprocentní zatmění si nenechal ujít ředitel hvězdárny Karel Halíř. S kolegy z Plzně se kvůli tomu vypravil do Novosibirsku. Právě zde – na takzvaném pásu totality v Rusku, Mongolsku a Číně – byly k pozorování ideální podmínky. Cestovatelé se však museli obrnit trpělivostí, neboť vlakem to do cíle trvalo celý týden.

Příští zatmění Slunce nastane až začátkem roku 2011. Zakryto by mělo být hned v lednu až osmdesát procent jeho plochy.