VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokycanské učiliště v Jeřabinové ulici: zájem neklesl

ROKYCANSKO - Jen sto sedmdesát žáků napočítali k 1. lednu ve Středním odborném učilišti lesnickém a zemědělském v Rokycanech. Podle zástupkyně ředitele Milady Růžkové zájem o učební obory rok od roku klesá.

3.4.2008
SDÍLEJ:

Jan Košař je studentem 4. ročníku oboru mechanik–seřizovač v rokycanském učilišti v Jeřabinové ulici. Učební obor zakončí maturitou a troufá si na vysokoškolské studium. Foto: DENÍK/Václav Havránek

„Většina dětí se zkusí nejprve přihlásit na střední školu. Ty, aby naplnily kapacitu, snižují své požadavky. K nám se pak přijdou vyučit ti, které nikam nepřijali, tedy ti nejslabší,“ uvedla Růžková. S žákem, který by měl o vybraný obor evidentní zájem, se setkává velice zřídka.

V některých případech školáci tříleté či dvouleté obory v učilišti ani nedokončí. „Jsou to děti vesměs ze sociálně slabších rodin. Stačí jim jen několik měsíců a jdou se zaevidovat na úřad práce,“ popsala Růžková. „Mnohdy se vůbec netají tím, že nastoupily do učení jen kvůli získání nároku na sociální dávky,“ dodala zástupkyně.

Podle Růžkové má na stále klesajícím zájmu podíl také ekonomická stránka. „Dražší je dojíždění, strava i ubytování. Žáci navíc potřebují nákladnější učební pomůcky. Ne každá rodina si to může dovolit. Některé to ale ani třeba platit nechtějí,“ řekla zástupkyně.

Ve Středním odborném učilišti v Jeřabinové ulici registrují 680 studentů a učňů. „Na začátku školního roku jich bylo hodně přes sedm set, ale museli jsme se s řadou absentérů rozloučit. Důraz totiž klademe na docházku,“ uvedl ředitel Václav Vild. Od začátku září počítá s tím, že zmíněná čísla se příliš nezmění. „Z učebních oborů s maturitou je populární mechanik – seřizovač. Firmy si naše chlapce hýčkají. Poskytují jim stipendia a drží jim už dnes místa,“ dodal šéf SOU.

Pokud jde o předměty, zakončené výučním listem, je zájem o prodavače, číšníky–servírky i o automechaniky nebo obráběče kovů. Upraven však bude počet tříd s nástavbou.

Gabriela Karníková, Václav Havránek

3.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bývalý policista Karel Suchý je nevinný

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení