Masivní úhyn tehdy způsobil přemnožený roztoč Varroa destructor. „V loňském roce jsme v našem okrese vyzimovali 1 371 včelstev. Nyní jich je 2 659,“ konstatoval místopředseda Okresního výboru včelařů Jaroslav Hrabák. Výsledky lednového a únorového vyšetření na varroázu dopadly podle něj výborně. „S úrovní výskytu parazitického roztoče jsme se dostali o nějakých patnáct až dvacet let nazpět, kdy byla u nás nákaza teprve v počátcích,“ doplnil.

Včelaři se proto nyní snaží příznivé situace využít a vhodnými preventivními opatřeními tento stav udržet co nejdéle. „Vyhráno ale nemáme, k podobným úhynům jako v roce 2007 dojít může. Pravděpodobně to ale nebude v následujících dvou až třech letech,“ dodal Hrabák.

Rokycansko patřilo k třiadvaceti nejvíce postiženým regionům. „Měl jsem původně devět včelstev a po napadení roztočem mi zbylo jen jedno zdravé. Za přispění dalších včelařů se mi podařilo obnovit stav na deset,“ sdělil Milan Desort, předseda ZO ČSV Bušovice, který díky své píli dosáhl tohoto výsledku jako jeden z mála. „Naše organizace měla celkové ztráty asi sedmdesát procent. Nyní máme už devětačtyřicet včelstev a pokud bude tento rok přiznivý, dostaneme se na původní stav jako před napadením rozočem,“ doufá Desort.

Někteří včelaři už nová včelstva po nákaze neopatřila. „Bylo mi to strašně líto. Veškerá moje i tatínkova práce a péče přišla vniveč. Když jsem o včelstva přišla, rozhodla jsem se, že jiná už chovat nebudu,“ svěřila se Magdalena Röhrichová.

Optimální stav v okrese Rokycany by byl podle Hrabáka asi 4 500 včelstev. „Této hranici se ale nejspíš nepřiblížíme. Včelstev v celé republice dlouhodobě ubývá, i bez zásahu varroázy,“ uvedl Hrabák.