Přípravy jsou v plném proudu a liší se pochopitelně programem i zaměřením. V menších místech půjde zpravidla o skromnější připomínku nejdůležitějších etap včetně rozloučení se Slováky. Jinde to ale bude pestřejší – s produkcí známých hudebních skupin, světelnou show na obloze atd.

Pokud jde o Rokycany, konají se zde zítra dvě přednášky. Tomáš Makaj přiblíží v knihovně od 16 hodin rok 1918 v našem katastru a v Trianě na nádvoří se posluchači od 16.30 hodin dozvědí více o rodákovi Jiřím Stříbrném. Hovořit o něm bude Rudolf Píša z pražského Muzea cenných papírů.

Čtvrteční vernisáží expozice Velkou válkou k vlastnímu státu se připojuje osazenstvo Muzea dr. B. Horáka. Ve výstavní síni (ulice J. Knihy) se návštěvníci až do 3. února příštího roku seznámí se zbraněmi i uniformami z první světové války a chybět tam nebudou ani vyznamenání za statečnost.

Hlavní část oslav je připravena na nedělní odpoledne. Začne v patnáct hodin vzpomínkovým aktem u nádraží, kde je mohutný pomník obětem první světové války. Park U Plzeňské brány je pak dějištěm zasazení Stromu republiky (15.45), programu pro děti (od 15 do 17 hodin) a instalována zde bude výstava Vznik republiky. V 17.10 vyjde lampionový průvod včetně dobové techniky na Masarykovo náměstí, kde bude následně odpálen ohňostroj.