V průběhu svátečních dnů se tu kus od frekventované komunikace objevily zajímavé ornamenty. Okamžitě vyvolaly množství zlehčujících, ale i vážněji myšlených reakcí. „Pokud lze bezpečně vyloučit, že se nejedná o dílo člověka, mohou symboly předat zajímavé poselství. Zkusme to třeba takhle. Spirála – vlna energie přichází. Ryba – symbol prvních křesťanů. Brána a bludiště – vlny energie v dnešní zrychlené době nás vrhají do bludiště, kterým projdeme jen s vlastnostmi jako jsou víra, láska a pokora,“ má jasno uživatel facebooku s přezdívkou Relaxxxl. „Nám zrovna zmizela z akvária rybička a není nikde k nalezení. Prohledali jsme celý obývák, jestli nevyskočila a někam se neodplácala, ale nikde nic. Je to jenom náhoda?“ kontrovala Babu Burešová.

Šéf představenstva Osecké zemědělské a obchodní společnosti Jaroslav Šíma si novinku prohlédl, ale žádnou odbornou teorii nemá: „Na poli jsem pochopitelně s kolegy byl a zajímavé znaky prozkoumal. Nějaké fundované vysvětlení však po mě nechtějte.“

Na Rokycansku se podobné tvary objevily v minulosti například kolem Strašic nebo Břas. První záznamy o geometrických útvarech se ovšem vyskytly už v sedmnáctém století a jejich kolébkou byla Anglie.

Vznik kruhů bývá přisuzován více faktorům. Jednoduché polehnutí obilí mohou vytvářet atmosférické jevy nebo divoká zvířata. Potvrzenými původci jsou lidé, ať už recesisté či umělci. Vědecké výzkumy spekulovaly také o vlivu elektromagnetických atmosférických jevů.