Nadějných umělců se sešlo víc, ale tím složitější bylo dohadování poroty. „Souhlasím, že byl dobrý, ale nevyzdvihla bych ho, vysloveně to odflákl… Proti téhle mám výhradu kvůli výslovnosti. Polykala koncovky,“ jedny argumemty přebíjely druhé.

„Pokles v kvalitě jsme letos nezaznamenali. Bylo tu dost nadějných recitátorů, jen na sobě musí ještě zapracovat,“ konstatoval mezi jiným předseda poroty Daniel Mikeš. Spolurozhodoval i Tomáš Makaj, dále Helena Veverková, Dana Krabcová a Jana Frühaufová, která nám řekla: „Výběr básní byl letos každopádně lepší než vloni. Děti leckdy překvapily hezkým a neotřelým textem, třeba Frynty či Dědečka, nebyl to už samý Žáček.“ Za pravdu jí dali i ostatní, ale zdůraznili, že samotná recitace za tímto aspektem ještě pokulhávala.

„Školáci se utkali v pěti kategoriích. S výjimkou nulté, určené prváčkům, byly ostatní postupové do vyšších kol soutěže,“ informovala za organizátory Dana Bernasová z Domu dětí a mládeže Rokycany, v jehož prostorách se okresní poměřování přednašečského umu odehrávalo.

V nulté kategorii hodnotící komise nejvíce ocenila výkon Jonáše Berana ze Stupna, Vojtěcha Mouliče z rokycanské ZŠ Čechova a třetí příčka patří shodně Simoně Zelikové z Holoubkova a Stanislavu Vajnerovi z Hrádku.

Do krajského klání postupují za první až čtvrtou kategorii dva nejlepší. V první z nich (druhá a třetí třída) se to týká Eduarda Rytíře ze ZŠ Čechova a mirošovské Ivany Michálkové. Třetí se umístil David Kroc ze Stupna.

Ve druhé kategorii, vyhrazené pro čtvrťáky a páťáky, budou Rokycansko zastupovat David Hron (Ro, ZŠ TGM) a Klára Kušková (ZŠ Stupno), jimž porota přiřkla druhé místo. První uděleno nebylo a třetí patří Lucii Varmužové (ZŠ Čechova), která je tím i náhradnicí.

Mezi recitátory ve třetí kategorii (6. a 7. třídy) nejvíce arbitry zaujal Milan Šnajdr ze ZŠ Čechova. Stříbro patří Martinu Šantorovi ze ZŠ TGM a bronz Michalu Zikmundovi ze Stupna. Čestné uznání navíc obdržela Lucie Čermáková a Jaroslav Koc.

Z nejstarších, ve 4. kategorii (8. a 9. ročníky) se kvintetu rozhodčích nejvíce líbil přednes Lucie Jeřábkové z Radnic. Na druhý post nominoval Dominika Krause z Mirošova a třetí patří Kristině Rysové z rokycanské ZŠ Čechova.

Postupující i náhradníci se nyní už připravují na dubnové klání v Plzni.