Vloupal se vám někdo do bytu nebo do chaty? Zmizelo vám před domem zaparkované auto nebo kolo ze sklepa? Pak jste se stali obětí majetkové trestné činnosti, která má na kriminalitě na Rokycansku největší podíl.

Přitom vývoj počtu všech zaznamenaných trestných činů během posledních čtyř let mírně klesá.

„V uplynulém roce bylo evidováno 896 trestných činů, což je o jedenáct méně než v roce 2006, o devatenáct méně než roku 2005 a o padesát méně než roku 2004,“ uvedla rokycanská policejní mluvčí Jana Tomková s tím, že z loňských případů policisté objasnili více než polovinu – 476 skutků.

Podle statistik mají na kriminalitě v okrese nadpoloviční většinu majetkové trestné činy. „Do této oblasti řadíme krádeže vloupáním, k nimž loni došlo ve 173 případech, krádeže prosté, které se staly 293krát, a další majetkové trestné činy. Například poškozování cizí věci, zatajení věci a podobně,“ sdělila Tomková.

Hospodářských trestných činů loni vyšetřovali policisté na Rokycansku šestaosmdesát. Podle statistik mezi nimi převládá trestný čin podvodu, neoprávněné držení platební karty, úvěrový podvod či zpronevěra.

O něco méně, přesně třiasedmdesát, je ve statistikách za loňský rok násilných trestných činů. „V mnoha případech se jednalo o vydírání, loupeže, porušování domovní svobody a úmyslné ublížení na zdraví,“ upřesnila Tomková.

Častými jsou podle ní také další trestné činy, zejména maření výkonu úředního rozhodnutí, ohrožení pod vlivem návykové látky, zanedbání povinné výživy, výtržnictví a sprejerství. To letos policie vyšetřuje také v souvislosti s hákovými kříži, které se objevily na několika místech v Rokycanech.