Nové věžní hodiny na rokycanském kostele opět ukazují čas do všech čtyř světových stran. Včerejší instalace se neobešla bez obřího jeřábu ani bez asistence horolezců.

Původní hodiny byly odstraněny na sklonku dubna. Prošly pak omlazovací kůrou odborníků z ostravské firmy. „Dřevěná deska ciferníku zůstala zachována, ovšem nové jsou železné komponenty i zlacení,“ uvedl Jaroslav Bělohoubek, který měl instalaci na starost. Krátce po sedmé hodině dorazila z Plzně technika a jen přípravy zabraly zhruba hodinu.

Tři Moravané, kteří museli symbol církevního stánku ve výšce přes svorníky upevnit na čtyři trny, měli jasno: „Zvedneme, hodíme a jedeme domů.“ Tak jednoduché to zase nebylo. Přestože každý z ciferníků vážil přes metrák, silný vítr si s nimi ve dvaceti metrech pohazoval a hrozil naráz do zdi kostela. Po zajištění ze země se čtvercová deska přece jen uklidnila a před devátou hodinou byl první ciferník na místě.

Investice byla ohodnocena částkou přes 360 tisíc korun. Rovných dvě stě tisíc dodal Městský úřad Rokycany a o zbytek se postarala místní farnost.