Na Rašínově (což je jižní část města) si dali na Štědrý den dostaveníčko nejen stabilní účastníci. Mezi šikovné kuchaře a jejich rodinné týmy tentokrát dorazil i starosta Tomáš Rada s partnerkou a hned dodejme, že hodnotitele zaujal i jejich recept. Leč nepředbíhejme.

Že jde o prestižní záležitost, potvrdily nevšední ingredience většiny účastníků. Vzorky se vyznačovaly barevností, konzistencí produktů a v neposlední řadě fantazií tvůrců. Donesli své výtvory před polednem a o chvíli později pořadatelé zaveleli ke známkování. Obejít stůl s tácky nebylo jednoduché. Ani kvůli času a zejména ne s ohledem na chuťové buňky rozhodčích, kteří za chvíli přemýšleli, co vlastně už ochutnali na začátku. Leč podařilo se a v desetibodové stupnici se podařilo sestavit konečné pořadí.

Na prostranství u úřadu se sešly desítky domácích i přespolních diváků
FOTO, VIDEO: Živý betlém zprostředkovali nadšenci ve Veselé

Triumfovala Jana Klukavá s 96 body za pečený salát. „Připravovala jsem ho už od čtvrtka a podle názvu v něm musí být vše upečené. Batáty i klasické brambory, okurka, majonéza, ale víc toho neprozradím,“ usmívala se vítězka. Druhá skončila Jitka Rytířová a třetí kuchtík s přezdívkou Krišot. Oba získali po 84 bodech, leč pro dámu hovořilo více desítek. Čtvrtí byli Grímmovi,. pátá Klárka Hokrová, šestá, Julča Štillipová, sedmí Radovi, osmý Honza alias rokycanský Pohlreich, atd. Elitní desítku uzavíral jedenadvacetiletý Teodor s korejským salátem: „Obsahuje bílou ředkev, okurku, chilli, mrkev nebo sojovou omáčku,“ přiznal mladík, který v asijské zemi strávil na podzim čtyři měsíce a v lednu vyráží znovu.

Aktéři si ve finále vybírali ceny, o které se sami postarali. Právě v tom tkví kouzlo nenapodobitelného sousedského soupeření.