Hodně netradiční skok zažilo včera ráno Masarykovo náměstí v Rokycanech. Dělníci zlikvidovali poslední symbol svátků vánoční strom aby ho hned střídala pro mnohé nepřijatelná prezentace velkoformátových fotografií. Bez okolků ukazují následky týrání dětí nebo výsledky umělých potratů.

Den před tím už ale informovala občany u podchodu vlakového nádraží. A to poměrně s rozporuplnými reakcemi. Někdo se odvrátil a vůbec nepodíval, jiní fotografie okem jen minuli. Málokdo se však zastavil k podrobnějšímu zkoumání. „Že budíme pozornost lidí. To je jen dobře, proto tu jsme," prozradili organizátoři přímo u stolečku, kde ležely petiční listy, které během chvilky využilo několik mladých lidí, odhadem kolem šestnácti let. Rodiče už tak sdílní nebyli. „Zakázala jsem se dítěti na to dívat. Ne, že bych chtěla, aby bylo neinformované, ale jde to myslím i méně šokujícím způsobem a úměrně věku," prozradila rozhořčeně jedna z procházejících maminek. „Máme z úterka pod peticí podepsáno zhruba sto sedmdesát lidí. Samozřejmě je celá akce hlášená u městského úřadu," prozradil Petr Tomšík, který včera rozdával letáčky na náměstí. „Dnes je to slabší, nepřeje ani počasí. Před chvílí vítr celou výstavu zbořil, a tak jsme ji museli znovu vystavět," dodal.

Podle informací, které jsme od organizátorů získali, by se dnes měli přesunout pravděpodobně před gymnázium. Víme také, že u některých občanů vyvolala prezentace takové pobouření, že proti jejímu konání chtějí protestovat stejnou zbraní tedy peticí. „Podle všeho stačí pár podpisů, aby se tím jako přestupkem, začal někdo zabývat. Takové fotografie jsou šokem pro děti a pochopitelně pro ženy, které v nedávné době přišly v těhotenství o dítě," svěřila se žena, která nechtěla zveřejnit své jméno.

Je tedy otázkou, zda podobnou akci příště neumístit do uzavřených prostor a dát lidem na výběr. V úterý se tak mnozí stali v podstatě nedobrovolnými diváky, když cestou podchodem chtě nechtě museli projít hrůzostrašným koridorem.