Skupinka pokračovala v doprovodu dvou pedagogů v dlouholeté tradici podzimního darování nejcennější tekutiny!

„Přihlásila jsem se naprosto automaticky,“ pyšně hlásila studentka Kateřina Veselá těsně před zjištěním krevní skupiny vrchní sestrou Renatou Rožánkovou. Následovalo další vyšetření a pak už cesta do odběrového centra. Na lůžku v tu chvíli krev odevzdával Jaroslav Fähnrich: „Otec je lékař, a tak mohu posoudit, jak je tahle aktivita důležitá.“

Prvodárci ve čtvrtečním ránu doplnili zkušenou sestavu, která do stanice chodí pravidelně. „Máme jich 1261 včetně loňských 69 nováčků. Počet mužů a žen je prakticky vyrovnaný,“ má čísla přesně zmapovaná vedoucí lékařka Miroslava Padrtová. Ročně zde realizují zhruba 2800 odběrů a rudě zbarvená tekutina pak putuje ke zpracovateli do Fakultní nemocnice v Plzni.

Mladí lidé dostali v předsálí malé občerstvení a chtějí pokračovat. „Sice ne všichni v Rokycanech, protože přejdou na vysoké školy po celé republice,“ upozornila Padrtová. Kromě čtvrtka je náběrovým dnem pondělí a dárci se mohou hlásit i přes internet. Zkušený tým sestřiček provádí i autotransfuzi, kdy si pacient před svou plánovanou operací (například ortopedická operace kloubní náhrady) daruje vlastní krev. Žádaná je rovněž diagnostika a léčba onemocnění krvetvorby i poruch srážení krve.