Variant bylo několik. Začínalo se v prosinci 2019 zpíváním u kapliček v Borku a Rokycanech, jenže po covidovém útlumu veřejného dění následovala další akce až loni při Benátské noci. A znovu následovala nucená přestávka, vyplněná sporadicky přednáškami o dramatickém roce 1421 v Rokycanech (boj mezi husity a katolíky) či benefičními koncerty Hlasopletu i žáků plzeňské umělecké školy. Do pomyslné kasičky putovaly i příspěvky ze zpívání Petra Blechy ve Spilce. Se značným zájmem veřejnosti se setkala přednáška proslulého egyptologa Miroslava Bárty na téma Sedm zákonů vývoje civilizace a dnešní svět.

Rybářka z Hrádku u Rokycan zářila na mistrovství světa v Norsku
Markéta Procházková vezla z Norska zlato i bronz

Možnost finanční injekce se rýsovala také v soutěži na podporu sbírek pro vybrané památky. „První kolo naše sbírka v Plzeňském kraji vyhrála a postoupili jsme. Druhá fáze právě probíhá a potrvá až do 31. srpna. Slavnostní vyhlášení je plánované do pražského Dominikánského kláštera na 13. září. Institut pro památky a kulturu rozdělí mezi finalisty částku minimálně 100 tisíc korun – klíčem bude počet hlasů,“ uvádí představitel spolku Tomáš Rada.

Návod k hlasování není složitý. Podpořit sbírku lze na www.mamevybrano.cz/2022-plzensky-kraj.

Nadále lze přispívat na restaurování nástroje také finančně. Na webu varhany.rokycanstipatrioti.cz se dozvíte vše potřebné včetně čísla sbírkového účtu.