Úplně to však neplatilo o vrcholících přípravách na slavnostní večeři a v pohotovosti byli v úterý i ti zapomnětliví, kteří sháněli dárky na poslední chvíli. Až pak se dění uklidnilo a zbyl prostor na rozjímání. pro štamgasty rokycanské pivnice U Chmelířů třeba při soutěži o nejlepší bramborový salát. „V konkurenci třinácti vzorků vyhrál Tomáš Vacka," hlásil organizátor Zdeněk Chmelíř. Na Štědrý den obdobnou konfrontaci připravila parta přátel na Rašínově. Zde loňský triumf obhájila Miloslava Klukavá, což potvrdil i přítomný notář.

Čtyřiadvacátý prosincový den je z celého roku nejvýjimečnější. V porodnici vykoukl po poledni na svět malý Mirek, nový obyvatel okresního města. Měřil 49 cm a vážil 3080 gramů. Kromě hospodyněk měli napilno popeláři a osádky z Rokycan si daly záležet. Vyprazdňovaly bez ohledu na datum nádoby ve stanovených termínech! „Klobouk dolů. Vždycky tady byl kolem kontejnerů strašný nepořádek a teď tu nenajdete smítko," nechal se včera slyšet muž z bytovky v ulici Boženy Němcové. V desítkách domácností plápolalo světlo z dalekého Betléma. Distribuováno bylo zpravidla v kostelích a zájem byl obrovský.

Čekána Ježíška zpříjemnily v menších místech domácí pěvecká tělesa. Sbory sklízely ovace ve Stupně, sousedních Smědčicích a na druhém konci okresu třeba v Kornaticích či Mirošově.

První svátek vánoční patřil především věřícím. Včera se už ale otevřely dveře supermarketů a rozběhly se naplánované sportovní akce. Nohejbalisté například mířili do Hrádku, stolní tenisté do Kornatic a kuželkáři i volejbalisté obsadili haly v Rokycanech.

Více z průběhu svátku: str. 2, 3 sobotního vydání.