Rokycanský tým Gladiators má za sebou další premiéru, a to hned světovou! Účastnil se vůbec prvního zimního extrémního běhu Spartan Race, který se konal o víkendu na Slovensku. Relaxační a sportovní areál Chopok, jeden z oblíbených cílů v Nízkých Tatrách, leží ve výšce 2023,6 metrů nad mořem.

„Z Rokycan jsme vyráželi už ve čtvrtek. Ubytovali jsme se kousek od Jasné a celý pátek strávili na snowboardech, kde jsme jen tak na oko, při jízdě lanovkou na vrchol, okoukli, jak bude vypadat trať. Už po cestě jsme začínali mít strach, kde všude se překážky objevují. Ta poslední byla těsně pod vrcholem kopce," prozradil Karel Šmolík, šéf čtrnáctičlenné výpravy.

V sobotu odstartovali závodníci úderem jedenácté hodiny dopolední. „Hned na začátku nás prohnali potokem s následným obrovským stoupáním. Jeho délka byla přes čtyři kilometry. Šlo se podél sjezdovek, takže kolem nás jezdili lyžaři a myslím, že i pro ně to byl podle reakcí, obrovský zážitek," prozradil o začátku závodu Šmolík.

Co asi napadne každého při pomyšlení na zimní Tatry je počasí. „Nejhorší pochopitelně byly povětrnostní podmínky. Sněžilo a teplota byla pod nulou. Celou dobu jsme šli sice v závětří, ale o to horší bylo, když jsme se vyškrábali na vrchol kopce. Tam se o nás opřel silný studený vítr se sněhem. Zpocenému a unavenému člověku to pochopitelně moc nepřidá. Poté už nás čekalo ´jen´ seběhnout kopec. Vzali jsme to celkem sportovně. Bylo dost sněhu, takže jsme dolu v podstatě klouzali. Většina závodníků tak sjížděla kopec po zadku a ti mazanější po igelitových pytlích," prozradil o druhé polovině Šmolík.

Celková vzdálenost tratě byla 7,2 kilometrů a v závěru pak čekalo příjemné ´zahřátí´ tedy alespoň obrazně. „V cíli na nás čekal obrovský dav s lidmi, kteří nás povzbuzovali. Nikdy jsem nic takového nezažil!" pochvaloval si Šmolík.

Výjimečný závod to byl i z jiných důvodů. Šlo totiž o první zimní Spartan Race na světě. O mimořádnosti svědčí i to, že se ho zúčastnil sám zakladatel těchto závodů Joe De Sena, který kvůli němu přicestoval až z Ameriky.