Pod bedlivým dohledem památkářů se v úterý odehrál v centru Rokycan nevšední přesun. Stěhovala se totiž kašna za devítiletkou.

Sice jen o pár metrů, ale přesto řemeslníci věnovali přípravě obrovskou pozornost. Na klasicistní nádrž, která podle znalců váží mezi třinácti až patnácti tunami, namontovali dřevěné trámy k upevnění lan. „To nemohou vydržet. Spadne to a bude po kašně,“ znělo z davu přihlížejících. „Vezměte to do teplých,“ radili pro změnu zedníci na střeše nedalekého objektu.

Chlapi kolem Karla Granáta ze Starého Plzence si ale věděli rady. Pomohli si dvěma zvedáky a zhruba po dvouhodinové předehře se památka ztěžka odlepila od země. Neporušená a nepoškozená, z čehož měli radost především restaurátoři.

„Jde o stavbu z první poloviny devatenáctého století, která už hodně dlouho neslouží svému účelu. Teď ji necháme opravit a máme na to dva miliony korun. Letos bychom chtěli vynaložit polovinu z této sumy,“ konstatovala odbornice Jana Cinkeová. V rámci rekonstrukce sousední základní školy bude ke kašně zavedena voda a projekt počítá s litinovým plotem, kamennou zídkou i úpravou prostranství.

Přesunem měl ale ještě jednu příčinu. „Teď už nic nebrání rozšíření komunikace, po níž jezdí k zásahům profesionální hasiči z Komenského ulice. Budou mít více místa,“ uvedl mluvčí úřadu Jan Engler.

Staroplzenečtí si po skončení úkolu viditelně oddechli. „Musím se přiznat, že jsem toho na dnešek moc nenaspal. Rozebrat kašnu na díly nešlo kvůli zalitým železným pasům. Navíc jsme nevěděli, zda dřevěné bednění vydrží. Jinak bychom se museli pustit do svaření kovové konstrukce,“ přiznal Granát. Ke zdárnému stěhování pěti barokních soch v Chebu nebo památek v Sušici či Vlachově Březí připojil další cenný úspěch.