Hned po sedmé hodině vzali zákazníci útokem všechny markety v centru města a obrázek beznadějně zaplněných obchodů po rozednění sílil. Ruku v ruce s tím korespondoval automobilový provoz. Růžičkova ulice byla prakticky nepřetržitě zaplněna pomalu jedoucími auty. Před polednem se dění přece jen zklidnilo. Úderem dvanácté hodiny se rozezněly kostelní zvony, sirény i další akustické signály, aby připomněly, že začíná poslední rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem.

Smutnou skutečnost vzali na vědomí i aktéři futsalového turnaje Vajnachten. Minuta ticha vyšla na poločas jednoho ze zápasů a organizátor Miroslav Růžička vyzval přítomné, aby se na pár okamžiků zastavili. Hráči i fanoušci pak politikovi zatleskali.

Deník zamířil i do obchodů. V hluboké úctě s prvními okamžiky vyzvánění zvonů například přerušili veškerou činnost v obchodě u Heroldů, zákazníci i prodavačky bez rozdílu v tichosti stanuli. V přímém kontrastu k tomu byl normální provoz na ulici.

„Vypravil jsem se v pátek do Plzně a dvanáctá mě zastihla v Globusu. Těsně před tím z rozhlasu obchodního centra zazněla žádost, abychom minutou ticha uctili památku prezidenta. S úderem poledne se pak skutečně všichni zastavili. Velice emotivně to na mě zapůsobilo,“ sdělil nám čtenář Pavel Majer.

Vedle některých dospělých stáli v hloučku i nejmenší

Na rokycanském Masarykově náměstí, kde město vytvořilo pietní místo, už před dvanáctou postávali lidé a zapalovali svíčky. Čekali na dvanáctou a po celou dobu smutného hlaholení zvonů a zvuků sirén se nořili do tiché vzpomínky na zesnulého Václava Havla, mnozí s velkým dojetím a muži smekli. Paradoxní bylo, když si ztichlým shlukem nevšímavě klestilo cestu pár jedinců. Většina se ale zastavila aspoň na chvíli.