„Jsou tady nadšenci z Domažlic, Chomutova, Berouna a třeba i jižní Moravy. Proto jsme zvolili tuhle formu brigády,“ uvedl na vysvětlenou František Koch. Muž, který stál u kolébky mamutího areálu a v němž je dnes k vidění 162 kusů pojízdné techniky. Tanky, transportéry, samohybná děla a jiné prostředky byly k vidění v různých dokumentech i hraných filmech. Připomeňme Obecnou školu nebo Tobruk.

Letos se brány otevírají opět 1. května a návštěvníci se mají na co těšit. Projdou se naučnou stezkou, orientovanou na stálá československá opevnění i překážky z období železné opony. Unikátní je i projekt Nikdo nemá právo zapomenout, který bude prostřednictvím diorám, trojrozměrných exponátů a multimediálních expozic seznamovat návštěvníky (a zejména školní mládež) s obdobím let 1930 – 1945 v Československu.

Slavnostní start těchto aktivit je naplánován na 8. května od patnácti hodin. Účastníci si zároveň připomenou 65 let od konce II. světové války. Pestrý program je celodenní a prezentují se zde policisté nebo profesionální hasiči. Menu ovšem obsahuje i doprovodné akce pro malé návštěvníky. „Už dopoledne budeme ovšem s technikou v centru Rokycan při rekonstrukci bitvy právě kolem demarkační čáry,“ dodal Koch.

Devatenáctý červnový den je pak zasvěcen 21. ročníku akce Bahna. Pochopitelně zase se stroji z ojedinělého zařízení na okraji Rokycan!

Provozní doba: Pokud chcete Vojenské muzeum na demarkační lini navštívit, jste vítáni denně od 1. května do 30. října. Vždy mezi devátou a sedmnáctou hodinou! Vstupné je na dnešní dobu sympatické.