Do Afriky poputuje přes tisíc tři sta lékárniček. Nashromáždili je obyvatelé Plzeňského kraje během prosince a ledna. Ani na Rokycansku nepřišly ty staré nazmar. Konečný počet byl rovných sto osmdesát.

Od 1. ledna musí mít řidiči novou „krabičku záchrany“. Nejen, že motoristé si ji pořídili, ale staré nevyhazovali a dávali do sbírky. Množství obvazového materiálu, náplasti nebo nůžky tak ještě pomohou.

„V regionu nosili lékárničky především jednotlivci, hromadné množství od firem nebo škol jsme nezaznamenali. Celkově jich lidé přinesli sto osmdesát,“ sdělil Jan Engler, mluvčí radnice.

Nasbírané množství se odváží do Plzně, odtud pak směřuje přímo do afrického města Itiba. Vedoucí plzeňského dobrovolnického centra ADRA Stanislav Valenta sběr komentoval následujícími slovy: „Celá akce probíhala opravdu výborně. Podle mého názoru se jí účastnilo mnoho lidí.“ Průběžný odhad výsledku sbírky je tisíc dvě stě šedesát sedm kusů. „Dnes objíždím sběrná místa na Doubravce, Lochotíně nebo Slovanech, takže předpokládám, že se číslo ještě zvýší,“ dodal včera Valenta.

Kromě veřejnosti materiál přinesl Krajský úřad, dopravní podniky a některé školy. Plzeňské městské podniky přispěly dvě stě kusy, ve sběru ale triumfoval ČEZ s dvě stě padesáti šesti lékárničkami. „Kromě zmíněných se také hodně zapojila 26. základní škola Plzeň,“ nezapomněl závěrem podotknout vedoucí dobrovolnického centra.