Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokycanští slaví osvobození

Rokycany - Dopolední část se odehraje v centru města. Od 14 hodin převezmou štafetu v muzeu.

6.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Rokycany – Hlavní oslavy 66. výročí osvobození Československa a konce 2. světové války se uskuteční v sobotu 7. května.
Oslavy budou zítra zahájeny v 10:30 hodin na Masarykově náměstí projevy starosty města Rokycany Vladimíra Šmolíka a místopředsedy Československé obce legionářské Jindřicha Sitty. Oficiální části oslav se zúčastní zástupci velvyslanectví Spojených států amerických v Praze, velvyslanectví Ruské federace v Praze, velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Praze, Generálního konzulátu Ruské federace v Karlových Varech, poslanec Poslanecké sněmovny ČR Karel Šidlo, zástupci Armády České republiky, Plzeňského kraje, Československé obce legionářské a Svazu českých veteránů, Českého svazu bojovníků za svobodu, stejně jako v roce 2010 vnuk legendárního amerického generála Pattona George Watters Patton, američtí veteráni z organizace Veterans of Foreign Wars, ředitel Památníku Lidice a další.

Přibližně v 10:50 hodin dojde v ulici Míru k položení věnců u pamětní desky nadporučíka Josefa Strankmüllera, která byla odhalena vloni u příležitosti oslav 65. výročí konce 2. světové války.

Po tomto pietním aktu následuje pokládání věnců na náměstí 5. května pod nádražím ČD u pomníku obětem fašismu. V roce 2000 byl pomník zrekonstruován a doplněn čtyřmi deskami se jmény popravených a umučených občanů (celkem 141). K pomníku byla ve třech nábojnicích uložena prsť z bojišť druhé světové války v Dukelském průsmyku, z koncentračního tábora Osvětimi a ze hřbitova Pinner severozápadně od Londýna, kde je právě pochovaný nadporučík Josef Strankmüller.

Další zastávkou je pomník na demarkační linii v Borku, kde došlo k setkání koaličních vojsk americké a sovětské armády.
Od 14 hodin pomyslnou štafetu přebírá Muzeum na demarkační linii v Rokycanech (ulice Šťáhlavská za benzinovou pumpou), kde budou k vidění ukázky jízdy vojenské historické techniky. Vedle toho zde budou oficiálně otevřeny nové a rozšířené výstavní expozice. Projekt NIKDO NEMÁ PRÁVO ZAPOMENOUT je unikátním zpracováním období let 1930 - 1945 v Československu prostřednictvím multimediálních expozic, diorámy a trojrozměrných exponátů.

Do muzea jsou zdarma z autobusového nádraží vypraveny dva autobusy, ve 13:00 a 13:30 hodin, nazpět odjíždí v šestnáct hodin.

6.5.2011
SDÍLEJ:
Žáci z Mirošova a Dýšiné se včera setkali na dětském dopravním hřišti.
14

FOTO: Doprava láká

K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Naši prvňáci ze Základní školy ulice Míru

Rokycansko - Představujeme prvňáčky z Rokycanska 

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Michaela Janová napekla Zemanovi švestkové koláče

Břasy – Pro dnešní příjezd hlavy státu do Břas je vše nachystáno. Miloše Zemana přivítají odpoledne v letošní Vesnici roku Plzeňského kraje švestkovými koláči, přelitými mákem.

Kuželkáři zvládli drama s Interem

Rokycany – Kuželkářská interliga je o šesti elitních českých týmech mužů a stejném počtu mužstev ze Slovenska. Ti nejlepší z obou států se stávají mistry svých zemí. V Jiráskově ulici se v sobotu potkali obhájci titulů z uplynulé sezony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení