VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokycanům může ubýt škola

Rokycany – Rada města dospěla k jednomu ze zlomových rozhodnutí. Doporučuje zastupitelstvu sloučení základních škol ulice Míru a TGM.

5.3.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Diskuse k návrhu byla dost složitá. Přítomní se zamýšleli třeba nad tím, zda – když ZŠ v ulici Míru byla po dlouhé rekonstrukci uvedena do provozu teprve v pondělí – na takové rozhodnutí není ještě brzo. Zvažovali, jak to bude v dohledné době dopadat s počtem dětí a podobně.

Nakonec členové rady sloučení podpořili a předkládají toto doporučení zastupitelům, kteří se k jednání sejdou 15. března. „Očekáváme, že spojení obou škol přinese zpestření výukových programů, a tím zvýšení přitažlivosti pro děti i rodiče. Zatím je ZŠ v ulici Míru nedokázala vytvořit, takhle to snad bude lepší,“ míní starosta Jan Baloun. „Očekáváme, že nová škola by se pak snáze naplnila a měla lepší využití. Je nejlépe vybavená a byla by škoda, aby toto zařízení zůstalo poloprázdné,“ dodal starosta.

Josef Baum, ředitel devítiletky v ulici Míru, k záležitosti uvedl: „Zatím konkrétního nevíme nic. Mohu jen říci, že s dětmi určitě zajímavými způsoby pracujeme, a k ostatnímu se teď vyjadřovat nemohu.“ Alena Halířová, která řídí ZŠ TGM, sdělila: „Navrhované sloučení škol mě příliš netěší, protože o naši školu mají rodiče dlouhodobě zájem. Pokud by k uvažovanému kroku došlo, bude mou hlavní snahou, aby byl v plné míře a kvalitě zachovaný vzdělávací program ZŠ TGM, zaměřený na výuku cizích jazyků.“

V tom, jak by to do budoucna bylo s řízením spojeného celku, ještě radní jasno nemají. „Zatím jsme otázku osoby ředitele, ani zda by se vyhlašovalo výběrové řízení na obsazení funkce, neřešili. To bude na zastupitelstu. Shodli jsme se ale, že by školy fungovaly pod jedním vedením,“ dodal Baloun.
„Dalo se očekávat, že představitelé města budou muset přijít s nějakým řešením. Není přece možné, aby se tu něco tak draze opravilo a nakonec se ukázalo, že chybějí děti,“ komentovala situaci Dana Pospíšilová.

„Mám smíšené pocity, když nad věcí uvažuju,“ podotkla Jana Matějková. „Budova v ulici Míru má historickou cenu, bylo by škoda ji zbourat. Chápu tedy snahu o záchranu. Také si myslím, že po třech letech provizorií škola moc velkou reputaci mít nemůže, ale teď mohla dostat šanci něco ukázat. Vím, že peněz je všude málo, ale ze všeho nejvíc jsem proti tomu, aby se na úkor ušetření za platy učitelů přecpaly třídy. Tím by na individuální práci s dětmi zanikla šance,“ obává se možného vyústění situace.

Rozložení počtu žáků ve školách je zatím nerovnoměrné. „Ulici Míru navštěvuje v tomto roce 207 žáků a zapsalo se 17 prváčků. TGM má 374 žáků a 53 dětí zapsaných do 1. třídy. V ZŠ Čechova se letos učí 773 žáků a zápisem nově prošlo 84 předškoláčků,“ informovala Jaroslava Fuchsová z odboru školství a kultury.

Autor: Božena Šopejstalová

5.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení