Na přelomu loňského a letošního roku o tom rozhodli představitelé ministerstva zdravotnictví a Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Znamená to, že se s námi počítá jako s důležitým regionálním poskytovatelem akutní péče. Přes složitou epidemiologickou situaci jsme se během loňska pustili do práce, abychom splnili všechny požadované podmínky a urgentní příjem zprovoznili,“ zdůrazňuje ředitel Jaroslav Šíma s tím, že dalším krokem musí být vytvoření finančního polštáře, aby systém moderního a rychlého odbavení pacientů za pomoci přístrojového a personálního vybavení fungoval.

„Teď jsme se stali součástí systému a můžeme zefektivnit rozdělení neboli triáž pacientů mezi lékařské týmy podle stanovených diagnóz. Jedná se prakticky o jedno místo, kterým projdou všichni lidé s akutními zdravotními potížemi. Ať už přijdou po vlastní ose nebo je přiveze zdravotnická záchranná služba,“ popisuje náměstkyně pro léčebnou péči Hana Perková.

Na urgentním příjmu bude po vstupní prohlídce a ošetření pacient nasměrován do péče konkrétního zdravotnického týmu dle charakteru zdravotních potíží.

Ještě před rokem rokycanská nemocnice v připravovaném seznamu zařízení s urgentním příjmem chyběla. Na rozdíl od krajských nemocnic v Domažlicích, Klatovech a Stodu. „Jsem ráda, že se Rokycany mezi zařízení s urgentním příjmem dostaly. Ve všech okresech, kde má kraj nemocnice, chceme zachovat maximální dostupnost té nejlepší péče. Navíc rokycanskou nemocnici plánujeme modernizovat a dále rozvíjet jako plnohodnotné zařízení s akutní péčí a rozhodnutí ministerstva i pojišťovny nás v tomto záměru utvrzuje,“ říká hejtmanka kraje Ilona Mauritzová.

Spuštění urgentního příjmu v Rokycanech je plánované v řádech týdnů. "Ještě neskončila jednání s krajským úřadem a zdravotními pojišťovnami," potvrdila náměstkyně pro léčebnou péči Hana Perková.  Dodala, že proti nynějšímu stavu, kdy je stav pacienta posouzen okamžitě po transportu, se toho moc nezmění.

Finančně má s budováním urgentních příjmů pomoci dotace, kterou bude vypisovat ministerstvo zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny se zavázaly, že budou tato pracoviště finančně podporovat speciální platbou za přijaté pacienty. Příjem ale musí mít požadovanou strukturu s přístrojovým i personální vybavením.