Každý z deseti týmů tvořil velitel a tři členové plus posádka zdravotnické záchranné služby. „Pro všechna družstva je připravený jiný scénář, který si vylosují na začátku klání. Každý obsahuje alespoň jedno havarované vozidlo a je komplikovaný takovým způsobem, aby co nejvěrněji simuloval situace, jež mohou nastat v provozu na pozemních komunikacích,“ popsala mluvčí HZS PK Alena Marešová.
V nabouraných vozidlech se během soutěže vystřídalo šest figurantů, kteří měli své zranění uvedené v písemné formě na těle. „Seděla jsem jako spolujezdec a při havárii, kdy se auto otočilo na střechu, se mi zaklínila kolena pod palubní desku. Představa, že by tato situace mohla nastat reálně… Je to dost hrozný pocit. Už jsem se těšila, až mě záchranáři vyprostí,“ svěřila se jedna z figurantek Pavlína Hubertová. Sama v běžném životě usedá i přímo za volant, kilometry má prý zatím odjeté naštěstí bez nehody.
Soutěž, o kterou je každoročně velký zájem jak mezi profesionálními hasiči, tak i dobrovolnými sbory, by se podle Marešové uskutečnila za každého počasí. „Jednotky musí zachraňovat lidské životy i v extrémních klimatických podmínkách. Silný déšť nebo naopak vysoké teploty nejsou tedy důvodem ke zrušení memoriálu, když se má jednat o věrnou simulaci,“ doplnila mluvčí.
Nejlepší tým postupuje do republikového kola. Loni zvítězili Hořovičtí.