„Přesto, že v žádné konkrétní oblasti průzkumu neexcelovaly, dosáhly přední pozice díky velkému množství nadprůměrného hodnocení určitých kritérií,“ uvedl za celkový projekt Michal Kaderka.

„Podle mě Rokycany zcela ideální pro podnikání nejsou. Svou činnost jsem přemístil spíš za hranici okresu, protože tady získávají státní zakázky stále tři nebo čtyři stejné firmy. Mají to zřejmě už nadosmrti. Já žádné zakázky od města neměl a obecně to s pracovní příležitostí nebylo valné,“ sdělil včera majitel stavební firmy Vesmont Vlastislav Veselý. „Není to tak, že bychom někoho preferovali. Záleží na výběrovém řízení, za jakých podmínek – hlavně ceny – je zájemce schopný akci realizovat,“ sdělil starosta Rokycan Jan Baloun. Umístění v celostátním průzkumu ho potěšilo, ale z hodnocení některých kritérií, například kvality ovzduší, byl rozpačitý. V rámci kraje totiž město skončilo na předposledním místě v patnáctce porovnávaných. Co se podmínek pracovního trhu týče, je ale zase na žebříčku kraje čtvrté.

Majitel stavební firmy, který z obavy, že by se mu kritika negativně vrátila, nechtěl své jméno uvést, nám k podnikání v Rokycanech sdělil: „Nejvíc mi tu vadí úředničina. Nikdo není schopen o ničem sám rozhodnout. Potřebuje k tomu padesát dalších podpisů a dvacet lejster, jen aby odpovědnost nezůstala na něm. Podnikám tu už sedmnáct let a pořád s něčím bojuji.“

Záhadou pro některé majitele firem je způsob výběru respondentů. „K nám do firmy kvůli tomuhle průzkumu nikdo nevolal a ani u jiných, co znám, se agentura nedotazovala. Ale nejspíš to mají nějak ošetřené,“ řekl za Vakos Václav Kočí.

„Agentura, jež pro nás informace k projektu zjišťovala, kontaktovala firmy od největších až po zcela malé. Vybírala ovšem ze vzorku, který byl ochotný se s ní bavit,“ objasnil Kaderka. Informoval také, že nejvíce dotazovaní kritizovali nemožnost výběru zkušených pracovníků a naopak si chválili kvalitu lokality a prostředí podnikání.

M. Šmejkalová, B. Šopejstalová