Už v dubnu se Pohádka změní ve staveniště, ale provozu mateřinky se podle úmluvy mezi městem a provádějící firmou nemá dění nijak dotknout.
„Až na červen jsme požádali rodiče z obou zařízení, jestli by někteří mohli městu vypomoci tím, že si děti nechají doma. Ty mrňousky, pro něž rodiny nemohou nějak opatrování zajistit, soustředíme ve školce U Saské brány,“ informovala místostarostka Marie Hlávková.

V září už se rozeběhne provoz v Pohádce opět naplno. Za tři měsíce mezidobí musí firma BIS zvládnout hlavně nástavbu se sedlovou střechou a měnit se budou též okna. Nahrazovat je začnou už v květnu, a to tak, aby se nenarušil chod zařízení. „Firma je s tím srozuměná, harmonogram podepsala,“ sdělila místostarostka. Dodala, že další potřebné práce už mohou dodělávat zvenčí. „Aby se malí nedostali ke stavbě, prostor se oplotí a dokonce jim ke hraní zachovají i část zahrady,“ doplnila Hlávková.

„Babičku nemáme v místě, malého bychom dlouho neviděli. I zvládnout nějak prázdniny už bývá problém. Navíc jsou tu tréninky a další aktivity, kterých by se musel vzdát,“ mínila Jana Moulisová. „Nechce se mu sice měnit prostředí a kolektiv,“ dodala, s tím se ale nedá nic dělat. Potřebujeme, aby v červnu školku mohl ještě navštěvovat.“ Rodiče dětí předškolního věku zase trápí, že jejich malí by měli přijít o nejhezčí vzpomínky na mateřinku tím, že akce směrované na konec školního roku se neuskuteční. „Moc jsem se tešila na výlet a loučení s námi,“ litovala malá Lara.

„Nadšení mezi rodiči nepanuje, ale nedá se mluvit ani o protestech,“ sdělila vedoucí učitelka Lenka Hlaváčková. Uvedla také, že činnost celého zařízení nyní přizpůsobují podmínkám. „Chceme akce plánované na léto stihnout do května, aby děti nepřišly zkrátka,“ dodala.

Novým podmínkám se přizpůsobí i pobyt dětí ve škole v přírodě. „Přesunuli jsme ho až na červen. Druhý a třetí týden se v Železné Rudě vystřídá vždy po čtyřicítce dětí z Pohádky a od Saské brány. Budou mezi nimi i ti, kteří by jinak do školky v červnu nechodili, ale to už je jiná. Spojenému provozu se tím rozhodně odlehčí,“ míní ředitelka obou školek Olga Zíková.

Ukončení celé přestavby je stanovené na červenec. Pohádka v Třebízského ulici získá dvě nové třídy se zázemím a zároveň – jako jediná v Rokycanech – díky výtahu i bezbariérový přístup.