VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokycany nabídly své kotelny

Rokycany - Město pokračuje v prodeji svého majetku souvisejícího s bytovým hospodářstvím. Právě se vedou jednání kolem záměru zbavit se Tehoru – čili Tepelného hospodářství Rokycan.

11.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

„Vyjmuty ale budou přičleněná zařízení – zimní stadion a hotel. Návrh prodeje Bílého lva už několikrát bez patřičné odezvy prošel jednáním zastupitelstva a do stadionu jsme investovali v poslední době miliony,“ uvedla místostarostka Marie Hlávková. „Kromě toho chceme, aby nejen organizovaným sportovcům, ale i dalším občanům zůstala zachovaná možnost vyžití na ledě,“ dodala.

Záměr prodeje Tehoru se tedy týká vlastně kotelen. V pondělí si jich zájemci mohli prohlédnout pět: Na Pátku, v ulici J. Knihy, U Václava, kotelnu Slávia a v bývalých kasárnách. Tu, jež vytápí bytovky za Rakováčkem vlastní družstvo, nikoliv město.

„Zjišťovali jsme zájem o odkoupení kotelen a některé firmy to pochopily tak, že ihned přišly s cenovou nabídkou. Jiné, třeba i energetický gigant, řekly, že si s nabídkou počkají po předvádění. To je v souladu i s úmyslem města. Teprve potom zastupitelstvo uváží, jestli dojde nebo nedojde k prodeji,“ oznámil starosta Jan Baloun. Pokud ano, město by si podle něj nejspíše páky na ovlivňování tvorby cen tepla nenechávalo. V kladném případě zbude také dořešit, zda zařízení prodat pospolu či jednotlivě.

„Docela se situace do budoucna obávám…,“ převažoval názor v minianketě Deníku. „Mohly by se i nehorázně různit ceny,“ konkretizoval třeba Jaroslav Pytlík. „Vezměte si, kolik je úniků ve velké lokalitě. Nerovnoměrné rozvrstvení kotelen na počet bytů se zatím až tak neprojevilo, ceny se nějak zprůměrovaly. Při rozdělení kotelen se disproporce ale ukáže naplno,“ míní Jan Vojáček.

Některé bytové domy vývoji předešly vytvořením svých menších kotelen, fungujících pro dva – tři vchody. „Zatím jsme povolili tři, ale víme o dalších, šest nových žádostí už jsme už i obdrželi,“ informoval vedoucí Stavebního úřadu Rokycany Oldřich Dienstbier. „Zájem určitě je, objekty, které se po prodeji osamostatnily, chtějí být celkově soběstačné,“ potvrdil. V některých případech ani není třeba řešit stavbu potřebného komína, protože už v domech jsou. Stačí umístit kotel do sklepních prostor, zajistit jejich odvětrání a napojení na už existující rozvody.

„Nějaký čas už o kotelně pro bytovku uvažujeme, návratnost investic není dlouhá. Poznatky domu v sousedství nás přes jisté pochybnosti přiměly ke kladnému rozhodnutí. Teď – vzhledem k záměru prodeje Tehoru – není co řešit,“ konstatoval Stanislav z bytového družstva v lokalitě Železná. Prohlídky kotelny Slávie se za bytové družstvo ze sousedství zúčastnil František Blažek: „Máme zájem mít topení ve vlastní režii, abychom náklady na něj stáhli.“ Podotkl také, že topné kanálky mají v domě, takže by si poradili i jinak.

Podle místostarosty Jaroslava Mráze si kotelny přišlo prohlédnout devět firem a převážil zájem o koupi celku nad dělením na objekty. „Jedním z hledisek, proč město uvažuje o prodeji tohoto majetku, je nutnost budoucí investice do rozvodů tepla,“ shodlo se jeho vedení. „Kromě toho předpokládáme, že specializovaná soukromá firma kotelny bude umět provozovat efektivněji,“ doplnil místostarosta Mráz.

Jednatel společnosti Tehor Jaroslav Tauš připojení svého názoru na prodej odmítl. „Neprodáváme, jsme prodáváni, tak záměr připravujeme. Jinak – no coment.

Autor: Božena Šopejstalová

11.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení