Značný dluh ve vybavenosti i zázemí Rokycanské nemocnice, a.s. hodlá nyní splatit Plzeňský kraj. Plánuje významné investice, který by měly brzy zvýšit komfort dlouhodobě hospitalizovaných osob a návštěvníků.

„Zdravotnictví patří mezi naše priority. Jsem ráda, že do konce května pacienti dostanou nové polohovatelné postele s nočními stolky. Díky čtyřmilionové investici obměníme prakticky dvě třetiny lůžkového fondu. Původní vybavení bylo desítky let staré a už neodpovídalo 21. století. Zároveň nemocnice dostane nový záložní zdroj, aby byla připravena na náhlý výpadek proudu,“ říká náměstkyně hejtmana pro oblast ekonomiky, investic a majetku Marcela Krejsová.

Není to ovšem jediná novinka. Kraj se připravuje společně s městem rekonstruovat Voldušskou ulici, které vede právě k areálu a není v dobrém stavu. „Při rekonstrukci frekventované komunikace počítáme s tím, že u nemocnice vzniknou nová parkovací stání. Domluvili jsme se na variantě, že výběrové řízeni na dodavatele stavby vypíšou Rokycany a my jim na stavbu míst přispějeme. Parkování bude zpoplatněné, ale pokud si majitel vozidla například půjde pro léky do lékárny, parkovné se mu z útraty odečte,“ uvádí náměstkyně hejtmana.

Představitelé kraje počítají rovněž s rekonstrukcí kotelny. Zvažují například provozně úspornější variantu napojení na místní teplárnu. Ve hře je ovšem takzvaný ostrovní systém, kdy by sama nemocnice energii vyráběla. Mohl by to být příklad smart řešení za použití nejnovějších technologií.

„Každopádně chci zdůraznit, že o investicích do nemocnice v Rokycanech velmi přemýšlíme. Rozhodně nám její existence a technický stav nejsou lhostejné,“ dodává Krejsová.