Ve druhém patře ambulantního traktu byla otevřená neurologická ambulance. Dva dny v týdnu (úterý a pátky) ji vede Jiří Valeš, lékař, který má za sebou osmnáctiletou praxi v plzeňské Fakultní nemocnici a muž se silným vztahem k Rokycanům. První reakce pacientů jsou veskrze pozitivní. „Skvělý odborník a zároveň příjemný a vstřícný lékař, k tomu milá sestřička. Nic není problém, všechno vysvětlí. Za mne top ambulance, mohu jen doporučit,“ vyjadřuje se na sociálních sítích Eva Venzhöferová. „Perfektní vyšetření a jednání,“ připojuje se Marie Kraftová.
Valeš se věnuje diagnostice pacientů, kteří přicházejí s potížemi neurologického charakteru. Indikuje případná speciální vyšetření a navrhuje následnou léčbu. „Jak stárne naše populace, ale také jak přibývá lidí s nedostatkem pohybu a s obezitou, tak přibývá i neurologických pacientů. Vzrůstá například podíl pacientů s mrtvicemi, demencemi. Je více pacientů s nádorovým onemocněním mozku,“ říká lékař. Sám se snaží proti zmíněným neduhům bojovat sportem, konkrétně házenou.
Do jeho ordinace přicházejí i lidé s postižením karpálních tunelů, což je způsobeno například přetěžováním pracovníků u výrobních linek nebo častým sezením u počítače. Neurologickou ambulanci však vyhledávají i pacienti s bolestmi zad. „To je jedna z nejčastějších skupin. Přestože se nakonec u řady z nich potvrdí, že se nejedná přímo o neurologické potíže, a stačí třeba jen více a lépe pečovat o tělo, cvičit nebo rehabilitovat,“ dodává Valeš.
Ordinace je určena návštěvníkům od 18 let, jimž by měl cestu na neurologii doporučit ošetřující lékař. Následuje objednání a pak základní vyšetření s anamnézou, fyzikálním vyšetřením a případnou indikací ke specializovaným vyšetřením. Mezi grafická vyšetření se řadí rentgen, počítačová tomografie nebo magnetická rezonance, mezi funkční například EMG nebo EEG. Na základě výsledků je pacientovi navržena léčba, ať už ambulantní či v případě potřeby i hospitalizace.