„V Rokycanech se v květnu 1945 poprvé na našem území setkaly jednotky vojenských mocností, ruské a americké armády,“ připomněl v proslovu při nedělním vyvrcholení akce starosta Václav Kočí. Zároveň poděkoval příslušníkům novodobých mezinárodních kontingentů, kteří žijí v našem okrese a vrátili se z misí bez zdravotních komplikací. „Bohužel, Patrik Štěpánek z nedalekých Mokroušů takové štěstí neměl a zůstane pro nás hrdinou,“ dodal Kočí.

Scénář pietních aktů je prakticky neměnný. Se zahájením víkendu hosté i domácí položili věnce k pomníku na demarkační linii v Borku. Následoval přesun do Dýšiny k bustě generála Pattona a exkurze v Muzeu na demarkační linii, kde byl průvodcem z nepovolanějších ředitel František Koch.

Nedělní program začal mší a svěcením praporů. Na Masarykově náměstí pak zazněla báseň o vlčích mácích, což je symbol veteránů a ukázkou výcviku se prezentovali mladí američtí kadeti z německého Vilsecku. Nechyběla ani perfektně udržovaná technika z unikátního zařízení na okraji města včetně dobových uniforem.

Tradice pravidelného setkávání příslušníků evropské sekce armády USA vznikla roku 1990 po květnové návštěvě prezidenta Václava Havla a velvyslankyně USA Shirley Temple-Blackové, která byla polistopadovou atmosférou uchvácena!