Na návštěvníky čeká v areálu muzea řada novinek. „Letos poprvé využijeme velkoplošnou obrazovku. Program zahájí beseda nazvaná Poslední pivo K. H. Franka o zatčení tohoto nacistického pohlavára v květnu 1945 v Rokycanech. Historik Marcel Beran bude na obrazovku promítat dokumentární záběry, některé z nich ještě nebyly nikde prezentované. Obrazovku využijeme i při defilé armád a techniky,“ říká za organizátory z muzea Radka Vávrová. Připomíná také, že příchozí uvidí kompletně zrenovovanou expozici válečného opevnění: „Obnovili a doplnili jsme také naučnou stezku československého opevnění a železné opony. Nová je i tribuna a schody na ochozy pro diváky, aby byly lépe přístupné.“

Tématem hlavní bojové ukázky bude tentokrát květnové povstání. „Pokud vyjde počasí, bude její součástí přelet dobového letounu Mustang, což je mimořádná záležitost. Do ukázky se zapojí 110 členů klubů vojenské historie a zhruba deset kusů techniky,“ dodává Radka Vávrová.

Štěpán bojuje s Dandy-Walker syndromem i dalšími zdravotními problémy.
Vzácné onemocnění. Chlapec z Rokycanska bojuje s Dandy-Walker syndromem

Příznivci vojenské techniky uvidí v akci celou řadu unikátů. Patří k nim mimo jiné Škoda 903 Superb. „Je to šestikolový speciální velitelský vůz. Celkem jich bylo vyrobeno jen pět desítek. Dochovaly se jen dva kusy. Jeden z nich je v naší sbírce. Je to originál, který jsme odkoupili z filmových ateliérů Barrandov a zrekonstruovali. Teď funguje naprosto perfektně,“ dodává ředitel muzea František Koch. Během celého programu si lidé prohlédnou několik výstav zbraní a dobových táborů například cizinecké legie nebo obrněné brigády, která předvede opravu automobilu v polních podmínkách.

Organizátoři při přípravě programu pamatovali i na děti. „Nejmenší návštěvníky čeká výcvik fyzické zdatnosti a také vojenský výcvik. Budou malovat dřevěné kostky. S těmi pak mohou pomáhat při stavbě barikády. Za to dostanou českou vlaječku, se kterou se zapojí do průvodu osvobození,“ říká Radka Vávrová. Celý program vyvrcholí koncertem souboru Tremolo a ve 20 hodin a 45 minut ho ukončí ohňostroj.

Zdroj: Deník/Veronika Krátká

Oslavy osvobození začnou v největším nestátním vojenském muzeu v České republice ve 14 hodin, areál bude přístupný od 13 hodin. „Díky finanční podpoře Ministerstva obrany a města Rokycany je vstup zdarma,“ uzavírá Radka Vávrová.